30.4 C
София
вторник, 23 юни 2026

Кабинетът търси свой „справедлив“ начин да накара чиновниците да плащат осигуровки

Най-четени

Още от същото

Правителството на премиера Румен Радев търси „справедлив“ начин да накара държавните служители сами да си плащат осигуровките. Новината съобщи финансовият министър Гълъб Донев на старта на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) във вторник.

На него властта, заедно с работодатели и синдикати, обсъдиха предложения за изменения в Кодекса за социално осигуряване (КСО), внесени от депутата Мартин Димитров и група народни представители от „Демократична България“. Те предвиждаха постепенно увеличение на съотношението между личните вноски на чиновниците и вноските на работодателя. За 2026 г. се предлага то да бъде: 2% към 98%, за 2027 г.: 5% към 95%, а в рамките на 7-годишен период: да достигне 40% към 60%, както е в частния сектор.

Не приемаме това предложение“, категорична бе социалният министър Наталия Ефремова.

Според нея, законопроектът не дава гаранция за запазване на доходите на държавните служители и също не дава сигурност, че ще бъде гарантирана справедливостта за тях.

Самият Донев още преди заседанието посочи, че кабинетът работи по свой вариант по темата.

Работим по вариант, с който да постигнем равнопоставеност, без да отнемаме права или да намаляваме доходи. Това е социална справедливост в действие“, коментира финансист №1.

От Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) също бяха категорични, че не подкрепят предложенията.

Ако бяхте толкова загрижени за държавните служители, нямаше да предложите законопроект, без да сте помислили, че с него намалявате разполагаемия им доход“, каза Ася Гонева от КНСБ, цитирана от БТА.

От друга страна, работодателите изразиха принципна подкрепа, но с някои забележки.

Според Българската стопанска камара (БСК) в законопроекта липсват разчети за финансовото му отражение върху бюджета на държавното обществено осигуряване. От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) казаха, че това е „стъпка в правилната посока, тъй като възстановява справедливостта и уеднаквява осигурителния режим за работещите в публичния и частния сектор“, но имаха и известни резерви към формулировката на текстовете.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации