Проектобюджетът на Столична община за 2025 г. е обявен за обществено обсъждане и възлиза на 2.84 млрд. лв. Това е с около 210 млн. лв. повече спрямо миналата година. Около 640 млн. лв. са предвидени за капиталови инвестиции. Основните приоритети включват разширяване на метрото, инвестиции в образователна инфраструктура и подобрения в градската среда.
От документацията, публикувана на сайта на СО, обаче липсват средства за закупуване на нов подвижен състав за градския транспорт, въпреки че има няколко обявени обществени поръчки. Едната възможна причина за това е, че може би управата разчита, че ще може да финансира тези инвестиции с европейски средства или заемни такива.
Публичното обсъждане на план-сметката е планирано за 16 април в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 19:00 ч.
С пост във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев определи проектобюджетът като реалистичен, но призна, че
амбициите ни за града обаче са по-големи, отколкото рамката на бюджета позволява. Едно е сигурно – градът има нужда от повече финансиране и повече обединени усилия, за да отключи потенциала си.“
Най-големият разход: движението в града
Най-голям дял от бюджета на столицата и тази година е отделен за транспорт и инфраструктура. Когато се съберат текущите и капиталовите разходи, сумата надхвърля 801 млн. лв. – почти една трета от целия бюджет.
Столична община планира значителни ремонти и изграждане на нова улична инфраструктура – булеварди като „Александър Стамболийски“, „Мария Луиза“, „Рожен“ и други са сред приоритетите. За текущи ремонти на улици и пешеходни зони са заделени 66 млн. лв., а за поддръжка на уличното осветление и светофарната система – още 33 млн. лв.
В капиталовата програма присъства и продължаването на строителството на нови метростанции, за което са предвидени 195.6 млн.лв. Това е значима сума, но тя представлява едва 4.3% от общите капиталови инвестиции – далеч от твърденията, че метрото поема една трета от всички строителни разходи. Все пак, метрото остава стратегически приоритет, особено в контекста на европейското финансиране, което подпомага неговото разширение.
Липсва подмяна на градския транспорт
Един от по-съществените дефицити в капиталовата програма за 2025 г. остава ограниченото финансиране за подновяване на градския транспорт. За закупуване на нов подвижен състав са предвидени около 7.8 млн. лв. – значително по-малко от нуждите на транспортната система на столицата.
Сред заложените проекти са закупуването на 18-метрови автобуси с минимален екологичен стандарт на стойност 5.64 млн. лв., както и двуетажни автобуси за 560 хил. лв. Допълнително, дирекция „Интегриран градски и устойчив урбанистичен транспорт и паркове“ (ИХУУПП), която отговаря за мобилността и транспортните проекти на града, ще придобие електробуси и микробуси на стойност 850 хил. лв.
В програмата липсват нови трамваи, тролейбуси и автобуси, въпреки че за тях има обявени обществени поръчки.
Припомняме, че бяха обявени няколко поръчки за придобиването на нов подвижен състав и за ремонта на стар. Последният търг е от края на март месец и е за закупуването на 40 нови тролейбуса с прогнозна стойност от 68 млн. лв. без ДДС.
Преди това бе стартирана поръчка за доставка на 35 нови тролейбуса с дължина 12 метра. Оферти подадоха Skoda Electric a.s., както и полската Solaris Bus & Coach. Ценовите предложения на компаниите още не са отворени.
През февруари бе пуснат търг на стойност 80 млн. лв. за доставка на 20 нови трамвая.
През януари стана ясно, че само една оферта е подадена в обществената поръчка за пълно обновяване на 40 стари трамваи от модели Tatra T6A2 и Tatra T6B5. Въпреки удължения срок само Консорциум „София Трам 2030“ е проявил интерес към търга на стойност 56 млн. лв. И тази поръчка обаче не се процедира докрай.
Всичките процедури бяха обявени без осигурено финансиране. Най-вероятно и това е причината да не влязат в план-сметката за 2025 г. Има вероятност СО да разчита да подсигури парите от европейски програми или заеми.
Образованието
Образованието също заема централно място в общинската политика за 2025 г. Почти 1 млрд. лв. от бюджета са заделени за дейности в сферата на образованието – основно за заплати и издръжка на персонала в училища и детски градини.
Въпреки това, капиталовите разходи за строителство и ремонти на образователна инфраструктура възлизат на едва 23.3 млн. лв. С тези средства общината планира изграждането на 26 нови детски градини и 11 училища, както и ремонти на 35 съществуващи сгради. Освен това са предвидени и 2 млн. лв. за летни образователни програми и фонд за млади таланти.
Градска среда: чистота, зелени площи и социална грижа
Поддържането на чистота и градска инфраструктура е друго сериозно перо в бюджета. Над 327 млн. лв. са предвидени за събиране на отпадъци, почистване на улици, поддръжка на депа и техника. В същото време, за озеленяване и поддръжка на паркове и градини са заделени 73.6 млн. лв., като в тази сума влизат и инвестиции в засаждане на дървета, обновяване на паркови съоръжения и възстановяване на водни елементи като фонтани и корита на реки.
Общината продължава да инвестира и в социалната сфера. Общо над 452 млн. лв. са насочени към социални дейности – от издръжка на домове за възрастни и хора с увреждания, през социален патронаж и кризисни центрове, до подпомагане на уязвими групи. В сферата на здравеопазването са предвидени още 235 млн. лв., включително за детски кухни, училищни кабинети, общински болници и профилактични дейности.
Приходите растат, без да се пипат данъците
Въпреки мащабния бюджет, Столична община не предвижда увеличение на данъци и такси за 2025 г. В приходната част обаче се очаква значителен ръст. Данъкът при придобиване на имущество например се увеличава от 235 млн. на 308 млн. лв., а приходите от данък върху недвижими имоти нарастват с над 12 млн. лв.
Общите приходи нарастват от 2.63 млрд. лв. през 2024 г. до 2.84 млрд. лв. през 2025 г. – благодарение на икономическа активност, а не на вдигане на ставки.
Източник: Economic.bg