Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в сряда огромни нови мита от 34% върху вноса от Китай и 20% върху вноса от Европейския съюз – два от основните търговски партньори на САЩ, пише DW.
Тръмп също каза, че базова тарифа от 10% ще бъде наложена върху вноса от широк кръг други страни. Говорейки в Розовата градина на Белия дом, президентът на САЩ заяви, че това е „Денят на освобождението“, който „ще бъде запомнен завинаги като денят, в който американската индустрия се възроди, денят, в който съдбата на Америка беше върната“.
Междувременно от другата страна на Атлантическия океан Европейската комисия описа търговската политика на Тръмп като „акт на икономическо самонараняване“ и подготвя своя отговор.
В зараждащата се търговска война със САЩ Брюксел поддържа деликатен баланс в опитите си да изглежда силен, като същевременно държи традиционния си съюзник настрана.
Всички нови тарифи ще бъдат в допълнение към тарифите от 25%, които вече са наложени върху вноса на стомана и алуминий в ЕС, както и отделни тарифи за европейския автомобилен сектор, които бяха въведени през последните няколко месеца.
ЕС има няколко инструмента на свое разположение, докато балансира между последващия отговор и същевременно минимизира въздействието и смущенията за собствените си граждани и потребители.
Ограничения на услугите
Комисията на ЕС може да обмисли значително ескалиращ ход, като се насочи към сектора на услугите в САЩ. Това може да включва ограничаване на правата на интелектуална собственост за американски компании, опериращи в ЕС.
Например, ЕС може да ограничи компании като Apple и Google да таксуват услуги за съхранение в облак или актуализации на операционната система. Има също така дискусия относно предотвратяването на сателитната мрежа Starlink на Илон Мъск да се конкурира за европейски правителствени договори.
По отношение на търговията, ЕС имаше значителен излишък на стоки със САЩ, оценен на 157 милиарда евро през 2023 г., което означава, че внася повече от САЩ, отколкото изнася. При услугите обаче САЩ записаха излишък, променяйки баланса с печалба от 109 милиарда евро за ЕС.
Европейските ответни мита досега бяха до голяма степен символични, насочени към произведени в Америка продукти като мотоциклети Harley Davidson и дънки. Тъй като тези продукти вече са засегнати, новите тарифи ще трябва да са насочени към други сектори.
Всички ответни мерки изискват съгласието на квалифицирано мнозинство от страните от ЕС, което усложнява политическия пейзаж в Брюксел. Например Франция призова за спиране на митата върху уискито бърбън, за да защити своя лозаро-винарски сектор от потенциално отмъщение от страна на САЩ.
Инструментът на ЕС за борба с принудата
Критичен въпрос е дали Брюксел ще използва Инструмента за борба с принудата (ACI) на ЕС – механизъм, създаден през 2023 г. в отговор на блокирането на Китай върху литовския внос заради подкрепата му за Тайван.
ACI, наричан „търговската базука“ на Европа, предлага широка гама от инструменти за ЕС, ако реши, че търговският подход на Тръмп се равнява на „икономическа принуда“. Това дори може да позволи на ЕС да ограничи американските банки, работещи в Блока, да отмени американските патенти или да ограничи достъпа до приходи за онлайн стрийминг услуги.
Използването на ACI беше застъпено от видни фигури в европейската търговия, включително бившия еврокомисар по търговията Сесилия Малмстрьом и Игнасио Гарсия Берсеро, който преди това е ръководил страната на ЕС в търговските преговори между ЕС и САЩ по време на ерата на Обама.
Съгласно ACI има възможност за насочване към „физически или юридически лица, свързани с правителството“, което потенциално засяга фигури, близки до Тръмп, като Илон Мъск.
Насочен към големите технологии в САЩ
В допълнение към тарифите се обсъжда прилагането на други закони на ЕС, насочени към големи американски технологични компании. Експерти предполагат, че ЕС може да наложи строги санкции съгласно Закона за цифровите услуги (DSA) и Закона за цифровите пазари (DMA), като например солидни глоби за социални медийни платформи, които не успеят да премахнат незабавно дезинформация.
ЕС вече разследва популяризирането на крайнодясно съдържание по време на европейските избори на платформата X на Мъск и може да продължи енергично с това. Администрацията на Тръмп и неговите съюзници често твърдят, че законите на ЕС като DMA и DSA функционират като тарифи за американските технологични фирми поради финансовите тежести, които създават.
ЕС може също така да използва ACI, за да забрани продажбата на реклами на X, да забрани платените абонаменти и да попречи на публичните органи да публикуват информация там.
Много икономисти и търговски експерти обаче предупреждават, че подобни мерки срещу американските технологични гиганти могат значително да ескалират напрежението между ЕС и САЩ и да окажат отрицателно въздействие върху европейските граждани.
Източник: Economic.bg