Горещата вълна, която удари Европа през юни и юли, предизвика напрежение в енергийните системи, като увеличи търсенето на електроенергия и удвои дневните цени. Въпреки това мрежите останаха стабилни благодарение на рекордните количества слънчева енергия.
Това стана ясно от доклад на Ember – независим енергиен мозъчен тръст с нестопанска цел, който има за цел да пренасочи света на към чиста електроенергия с помощта на данни.
Горещите вълни в Европа зачестяват, което поставя електрическите мрежи под сериозно напрежение. В допълнение към огромните количества слънчева енергия, решения като чиста променливост и взаимосвързаност могат да помогнат за поддържане на стабилността на мрежата.
Цените скачат, търсенето също
Повишението на температурата оказа голямо влияние върху търсенето на електроенергия. То нарасна с до 6% в Германия, 9% във Франция и 14% в Испания, ако се сравни вторника преди (24 юни) и по време на горещата вълна (1 юли).
Пиковото потребление също се е увеличило – с 12% във Франция, 15% в Испания и с 5% в Германия и Полша. Тенденциите в търсенето, съчетани с прекъсванията в ТЕЦ-овете, доведоха до драматично повишаване на цените.
По време на горещата вълна средните дневни цени са нараснали с 15% в Испания, 106% в Полша, 108% във Франция и 175% в Германия. В пиковите вечерни часове на 1 юли цените достигнаха над 400 EUR/MWh в Германия и над 470 EUR/MWh в Полша.
Жегата прекъсва работата на централите
Прегряването на кабелите е вероятната причина за прекъсването на електрозахранването в Италия на 1 юли. С повишаването на температурата на въздуха и водата, охлаждането на топлоелектрическите централи също става по-трудно.
Френският ядрен флот е засегнат в най-голяма степен, като всички 18 съоръжения, с изключение на едно, са намалили капацитета. Електроцентралите по поречието на реките Гарона, Лоара и Рона бяха най-силно засегнати, а централата Golfech трябваше да спре напълно.
Въпреки че някои от спиранията са били планирани, поне 7 гигавата изключен капацитет са били отбелязани като „принудително спиране“ между 1 и 2 юли. Това означава, че горещата вълна може да е засегнала до 15% от ядрените мощности на Франция.
Слънцето – гореща енергия
Въпреки големите предизвикателства, горещините се компенсират отчасти от големите количества слънчева енергия, които са на разположение през деня. Докладът сочи, че юни 2025 г. е бил най-силният месец за производство на слънчева електроенергия в ЕС – 45 TWh, което е с 22% повече в сравнение с юни 2024 г. (37 TWh).
В пиковите дни на горещата вълна в Германия слънчевата енергия достигна до 50 GW, произвеждайки 33-39% от електроенергията в страната.
Слънчевата енергия е един от най-евтините видове електроенергия в Европа. Въпреки това, когато слънцето залязва, електроенергията естествено ще бъде по-скъпа. Интелигентната електрификация и тарифите за време на ползване могат да улеснят балансирането на мрежата в периоди на напрежение, какъвто е и горещата вълна.
Топлите вълни зачестяват
С ускоряването на изменението на климата се очаква горещите вълни да станат по-чести и по-интензивни. 2025 г. вероятно ще стане втората най-гореща година в историята, само след 2024 г.
По време на горещата вълна през юни-юли бяха счупени множество рекорди, включително рекордът на континентална Португалия от 46.6 °C.
Според Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) въздействието на екстремните метеорологични явления върху енергийните системи в Европа се оценява на милиарди евро през следващото десетилетие, а само през 2023 г. – на 45 милиарда евро за европейската икономика като цяло.
Източник: Economic.bg