Постоянно набъбващият бюджетен дефицит, нарастващият държавен дълг и влошаващото се състояние на публичните финанси на България поставят страната в ситуация, близка до т. нар. „гръцки сценарий“, в която може да се наложи други европейски страни да спасяват нашите финанси след въвеждането на еврото.
Такава теза изложи икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев по време на втория годишен форум на ИПИ и Фондация „Фридрих Науман“ в понеделник вечер.
На него той изтъкна, че най-големият му аргумент във връзка с еврозоната е вероятността от „голям макроикономически провал“, ако България остане с валутен борд в среда, в която има очаквания за нова инфлационна вълна и финансова криза, вместо да намали риска от щети с въвеждане на еврото.
Ганев спомена и страховете на немалко българи, че ако България въведе единната валута, може да се наложи след време да „спасява“ финансово други страни, както стана с Гърция в края на 2009 г. – началото на 2010 г., когато страната не можеше да изплаща дълга си и се наложи ЕС, ЕЦБ и МВФ да се намесят.
Аз допускам, че може да се наложи те (други европейски страни) нас да ни спасяват. След 10 години може ние да обсъждаме този сценарий – не толкова че ние ще спасяваме други страни, а може да се наложи ние да бъдем спасявани и да ни бъде помогнато при криза или друга ситуация“, каза Ганев.
Като причина за мрачната си прогноза – макар и той да изрази надежда да не се стига до такава ситуация – икономистът изтъкна поддържането на постоянни бюджетни дефицити и трупането на дългове, което може да доведе до потенциално вдигане на данъци.
Вече има заложено увеличение на осигурителните вноски. Достъпът до финансиране не трябва да е равен на по-голям дълг“, напомни Ганев.
Без референдум за еврозоната
Експертът прогнозира, че референдумът за еврото в България, входиран от президента Румен Радев в парламента в понеделник, изобщо няма да бъде одобрен от Народното събрание.
Политологът Страхил Делийски направи същата прогноза в интервю за БНР. Според него начинът, по който бе направено изявлението за референдума миналия петък, не е допринесъл за нормализирането на дебата за валутата и за излизането от истерията.
Затова смятам, че е било ясно, че предложението на Радев ще произведе истерия и ако целта е била то да произведе това – тази цел е постигната“, добави Делийски.
Членът на Фискалния съвет Любомир Дацов пък определи хода на Радев като „абсолютно безполезен“ пред националното радио.
Това е чисто вътрешнополитическа игра и позициониране. Но такива ходове се разглеждат от партньорите ни като нестабилност в държавата и кара другите да гледат на нас като хора, които са несериозни и не знаят какво правят“, предупреди финансистът.
Недостатъчно инвестиции
Темпът на икономически растеж, който България трябва да има всяка година през следващите 20, за да настигне Германия, е 3.8%“, каза и главният икономист на Института Лъчезар Богданов.
Според него това не е малка стъпка и за да има икономически растеж, трябва да се направят промени, а големият въпрос е има ли изобщо амбиция за растеж.
Той изведе и данни, според които от 2008 г. насам са изчезнали 350 000 работни места в страната вследствие на свиващите се нискотехнологични сектори. От тях само 170 000 са в преработващата промишленост. От друга страна, добавените работни места в дигиталните и бизнес услуги за последните 15 години са 100 000.
В България се инвестира малко – и в частния, и в публичния сектор. В частния (парите) стоят по банките, в публичния – стоят едни европейски средства, които не се инвестират“, смята Богданов.
Да си част от глобален играч
По време на разискванията Ганев направи кратък обзор на сегашната макроикономическа ситуация и коментира, че има очаквания за нов епизод на висока инфлация в света, като предупреди, че „вероятността от нова финансова криза не е за пренебрегване“.
Според него се намираме в „период на отстъпление на свободата и на настъпление на автократите“.
Този период на несигурност няма да свърши след 3 или 6 месеца, ще остане в следващите години, най-вероятно и при следващо завъртане на политическата сцена в САЩ“, каза Ганев.
Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество“, зададе един по-положителен тон на разискванията, като подчерта, че само допреди няколко години хората са се оплаквали, че нищо не се случва, а ето че сега има динамика.
Колкото до „отстъплението на свободата“, той напомни, че някога идеята е била Китай да бъде вкаран в свободната търговия и да стане демокрация, но това не се случило. Същото станало с бившия германски канцлер Ангела Меркел и Русия.
Има лимит, който сме го тествали. Даваме достъп на всички, разчитайки, че това ще ги направи добри момчета, но това ги направи богати лоши момчета“, каза Ангелов.
Той прогнозира, че ако досега се е питало какъв е смисълът от ЕС, то тепърва той ще си проличи на фона на търговската война между Пекин и Вашингтон.
Ползата от ЕС става все по-голяма, защото той се оформи като вътрешен свободен пазар, докато навън пазарите започнаха да се затварят и да се въвежда протекционизъм“, добави икономистът.
„По-лесно е, когато си глобален играч. Третата икономика в света не можеш да я смачкаш и да и сложиш ограничения“, обобщи Ангелов.
Източник: Economic.bg