14 C
София
събота, 05 апр. 2025

Какви са 9 симптома на протеинов дефицит?

Най-четени

Още от същото

Протеиновият дефицит възниква, когато не консумирате достатъчно протеин, за да отговорите на нуждите на тялото си. Деветте симптома на протеинов дефицит включват глад, проблеми с кръвната захар, ниска телесна температура и други признаци.

Вероятно знаете, че трябва да консумирате достатъчно макронутриенти (мазнини, въглехидрати и протеини) всеки ден, но може да не сте сигурни какво количество от всеки е подходящо за вашия тип тяло. Освен това, може да не знаете как да разпознаете дали приемате твърде много или твърде малко протеин.

Протеиновият дефицит възниква, когато не консумирате достатъчно протеини, за да поддържате функциите на организма си. В развитите страни, където храната е в изобилие, по-често срещан проблем е прекомерната консумация на протеини, отколкото липсата им. Въпреки това, хората с хранителни разстройства, които умишлено ограничават приема си на храна, са изложени на риск от недостиг на хранителни вещества и малнутриция.

Децата и възрастните, които спазват изцяло растителна диета, също могат да бъдат изложени на риск от протеинов дефицит, ако не обръщат внимание на приема на растителни източници на протеин.

Протеинът трябва да съставлява около 10-30% от дневния ви калориен прием. За възрастен човек, който консумира 2000 калории дневно, това означава минимум 50 грама до максимум 175 грама протеин. Спортистите и възрастните хора може да се нуждаят от повече протеин, за да поддържат здравето си, но прекомерната консумация също не е полезна.

Какви са 9-те симптома на протеинов дефицит?

  1. Глад – Ако не ядете достатъчно протеини, тялото ви ще ви подтикне да ядете повече чрез усещане за глад. Добавянето на фибри заедно с протеин може да ви помогне да се чувствате сити по-дълго.
  2. Проблеми с кръвната захар – Недостатъчният прием на протеин често означава прекомерна консумация на въглехидрати, което може да доведе до резки колебания в кръвната захар. Ако изпитвате треперене, умора, изпотяване и глад, може да страдате от хипогликемия (ниска кръвна захар). Ако имате сухота в устата, ускорен пулс и често уриниране, може да имате хипергликемия (висока кръвна захар).
  3. Ниска телесна температура – Протеинът подпомага метаболизма. Липсата му може да ви накара да се чувствате студени, уморени и отпаднали. В тежки случаи може да доведе до хипотермия.
  4. Чупливи коса и нокти – Протеинът е важен за изграждането на косата, кожата, ноктите, костите и мускулите. Липсата му може да направи косата и ноктите ви слаби и безжизнени.
  5. Забавено развитие – Протеинът е от съществено значение за умственото и физическото развитие. Проучвания върху животни показват, че недостатъчният прием на протеини в ранна възраст може да доведе до неврологични проблеми.
  6. Изтощение след тренировка – Тъй като протеинът помага за изграждане на мускулите и възстановяване след физическа активност, дефицитът му може да доведе до повишена умора вместо усещане за енергичност.
  7. Отоци (едем) – Тежкият протеинов дефицит може да причини подуване на ръцете, краката и корема. В по-леките случаи този симптом е по-рядко срещан.
  8. Подуване на корема – В случай на тежък дефицит, ръцете и краката могат да изглеждат слаби и кльощави, докато коремът остава подут. Също така може да загубите апетит.
  9. Промени в настроението – Протеинът помага на мозъка да функционира ефективно, тъй като аминокиселините в него подпомагат производството на невротрансмитери като допамин и серотонин. Липсата на достатъчно протеин може да влоши психичното ви здраве.

Как се лекува протеиновият дефицит?

Консумация на повече богати на протеин храни

Ако имате протеинов дефицит, лекарят или диетологът ви вероятно ще ви препоръча да добавите повече от следните храни в диетата си:

  • Месо: Телешко, агнешко, пилешко и пуешко съдържат около 7 г протеин на 30 г порция.
  • Морски дарове: Риба тон, сьомга, раци и скариди осигуряват 6-7 г протеин на 30 г порция.
  • Ядки: Бадеми, фъстъци и орехи съдържат 4-6 г протеин на 1/4 чаша.
  • Бобови култури: Фасул, леща и нахут предлагат 6-8 г протеин на 1/2 чаша.
  • Соеви продукти: Тофу съдържа 3 г на 30 г, а сухо печено едамаме – до 13 г.
  • Млечни продукти: Мляко, сирене и кисело мляко осигуряват 5-18 г на порция.

Добавяне на протеинови добавки

Ако не можете да получите достатъчно протеин от храната, може да използвате качествени протеинови добавки.

Четете още: Хидратация и здраве: Колко вода ви е нужна всеки ден?

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации