Канада и България имат силни търговски взаимоотношения със стокообмен на стойност 691 млн. долара през 2024 г., а канадските компании търсят нови възможности за инвестиции в страната.
Това заяви Н. Пр. Гавин Бакън, посланик на Канада за Румъния, България и Молдова по време на конференция в София, посветена на канадските компании и инвестиции у нас.
Канадските компании активно инвестират в сектори, които имат значение – енергетика, високи технологии, инфраструктура, миннодобивна промишленост, отбрана“, заяви посланикът по време на събитието.
Според него, в дългосрочен план има „голям потенциал за диверсификация“ на канадските инвестиции, в т.ч. в ИКТ (информационни и комуникационни технологии), отбранителния и сектора на възобновяемата енергия, включително на ядрената енергия и други.
Това са сфери, в които канадската експертиза и българската амбиция може да се обединят, за да създадат истинско влияние“, добави той.
Бакън изтъкна, че Канада е призната на световно ниво като лидер в иновациите, проучването и етичното развитие в ИКТ сектора. Колкото до чистата енергия и услугите в помощ на околната среда, Канада разполага с технологии и решения, които могат да спомогнат в чистия преход.
Данните, изведени от дипломата, сочат, че в постигнатия стокообмен на стойност 691 млн. долара през миналата година, 300 млн. долара е канадският износ за България и 400 млн. долара внос от страната ни.
Канадските инвестиции в България за 2024 г. пък са на стойност 34 млн. долара, показва тамошната статистика.
Канада е дълбоко свързана с България – през търговията, инвестициите и споделения ангажимент за икономическо сътрудничество“, добави посланикът.
Силен тласък
Посланикът коментира и отражението, което предстоящото въвеждане на еврото в България ще има върху икономиката на страната.
Еврозоната ще донесе значителни предимства, в дългосрочен план тя ще създаде огромни възможности за растеж“, каза Бакън.
Той посочи, че обикновено има известни „спънки“ около цените и инфлацията, тъй като някои хора се възползват от невъзможността на други да правят „елементарни изчисления“, но в дългосрочен план отражението ще е положително.
Мисля, че ще има значителен тласък за България в следващите няколко години“, обобщи той.
Голям напредък
Алекс Нестор, президент на Канадската търговска камара в България, посочи, че въпреки само 2-годишното си съществуване, Камарата е постигнала голям напредък.
Постигнахме много през тези две години и в момента имаме 35 членове, които се разрастват“, каза Нестор.
На събитието, организирано от Telus Digital, канадска технологична компания, стана ясно, че от общо 78 000 служители в света, над 4000 от тях са базирани в България. Именно тук е започнал и европейският път на компанията.
България изигра ключова роля в растежа на компанията и служи като основата, на която изградихме европейското си присъствие“, сподели и Майкъл Белекс, главен юридически директор на Telus Digital.
Кристина Георгиева, вицепрезидент по операциите в Telus за България, Франция, Ирландия и Турция посочи, че компанията е инвестирала за последните 5 години над 660 млн. лв. в българския пазар на труда, а за последните 10 години са инвестирали над 1.5 млн. евро в местни инициативи като образователни или благотворителни инициативи.
Източник: Economic.bg