Процедурата за избор на концесионер на Летище Пловдив ще бъде открита през втората половина на тази година или началото на следващата. Това съобщи транспортният министър Гроздан Караджов по време на петъчния парламентарен контрол.
Той влезе в спор с депутати от „Възраждане“ относно възможностите на държавата да стопанисва и развива летищата в България, а също така и за това доколко е успешна концесията на Летище София.
Нашето намерение, а и моето лично, е провеждане на успешна концесионна процедура за привличане на частен инвеститор“, коментира Караджов.
По думите му целта е да се осигурят дългосрочни инвестиции в летищната инфраструктура и да се намери опитен оператор, който да поеме управлението на аеропорта. Така, според министъра, ще се създадат предпоставки за развитие на летището.
То има реални възможности да увеличи туристическия си трафик особено със зимни чартъри, но и да се превърне в ключов карго терминал за стопанските субекти и предприятия в региона.
Припомняме, че намерението на министъра за концесия на летището бе обявено още през февруари тази година.
През годините назад пловдивският аеропорт на няколко пъти не успя да привлече инвеститор. През 2020 г. бе стартирана втора процедура за концесионер, но тя приключи неуспешно през 2021 г., като по нея нито един кандидат не подаде оферта. Министерството на транспорта тогава се оправда с пандемията.
Първата процедура, от 2018 г., също не беше финализирана, тъй като китайският консорциум HNA Group и регистрираната в Холандия Plovdiv Airport Invest оттеглиха офертата си, а класираната на второ място оферта беше отчетена като недостатъчно добра от министерството.
В края на 2022 г. пък стана ясно, че частни имоти пречат на концесията на летището.
Депутатите Емил Янков и Димитър Гюров нападнаха министъра, че държавата трябва да управлява и развива летището, но ръководствата досега не са успели да се справят с тази задача. Те поставиха под съмнение и доколко е успешна концесията на Летище София.
Държавата не е добър стопанин. Няма как да осигури развитие на летището и е много по-добре частни пари в огромни размери, десетки и стотици милиони да се инвестират в публична държавна собственост, защото тя става собственост на целия български народ“, контрира Караджов.
По отношение на Летище София, Караджов заяви, че „концесията е много успешна“. Допълни, че не трябва да се забравя, че при отдаването на летището държавата е получила 660 млн. лв., въпреки пандемията от COVID.
Ясно е било за инвеститора, че няма да има полети, но въпреки това е изплатил тези грандиозни за времето си пари и е поел ангажимент да инвестира в публична държавна собственост. Частни пари, каквито в бюджета не е имало, няма и в момента.“
Караджов допълни, че не само Летище Пловдив трябва да бъде отдадено на концесия, но и големите пристанищни терминали, както и магистралите в страната.
Припомняме, че концесионерът на столичното летище – „Соф Кънект“ – в действителност внесе първоначалното концесионно възнаграждение в размер на 660 млн. лв. (над 336.7 млн. евро) в началото на 2021 г.
Той обаче дължи концесионни такси в размер на над 79 млн. евро (над 154.8 млн. лв.) само за първите три години от 35-годишната концесия. Те ще бъдат плащани на две равни вноски едва в периода 2046 – 2048 г., тъй като малко след старта на концесията отиващото си правителство на Бойко Борисов през пролетта на 2021 г. гласува 10-годишно отлагане на таксите заради пандемията и намаления пътникопоток. Тогава транспортен министър бе Росен Желязков, който бе на мнение, че изменението няма да ощети държавата, въпреки че още тогава бея ясно, че става въпрос за около 245 млн. евро.
Въпреки огромните суми и въпреки възстановения трафик на аеропорта, отсрочката за концесионните такси на „Соф Кънект“ се запазва.
Източник: Economic.bg