Три четвърти от населението на света живее в страни, които са нетни вносители на изкопаеми горива.
Вносът съставлява над две трети от потреблението на енергия в държави, представляващи 20% от световния БВП, включително промишлени двигатели като Германия, Япония и Италия. Въпреки това най-зависимите страни обикновено са малки островни държави.
Начело на списъка е Гибралтар – малка британска територия в южния край на Иберийския полуостров. Тъй като Гибралтар не разполага с местни ресурси от изкопаеми горива, той разчита изцяло – на 100 % – на внос на горива, за да задоволи енергийните си нужди.
На второ място е Кюрасао – карибски остров, който въпреки историята си на нефтопреработвател няма запаси от изкопаеми горива. Някога там се е намирала една от най-натоварените рафинерии в света, но към днешна дата Кюрасао внася 99% от енергията си, предимно рафинирани петролни продукти.
Списъкът включва и големи европейски икономики, които напоследък настояват да намалят зависимостта си от изкопаеми горива, по-специално от Русия. Въпреки че са големи производители на изкопаеми горива, Китай и Индия също фигурират в списъка, тъй като огромните им промишлени сектори и нарастващото търсене на енергия изискват значителен внос за преодоляване на разликата.
За България вносът се изчислява на около 39%.
Гиганти в износа на изкопаеми горива
От 1960 г. насам вносът на изкопаеми горива се е увеличил 12 пъти, превръщайки се в основен стълб на съвременната енергийна икономика. Към 2022 г. вносът съставлява 37% от световните доставки на първична енергия.
Въпреки че много държави зависят от вноса, сред основните нетни износители на изкопаеми горива са САЩ, Канада, Бразилия, Русия и Австралия.
Източник: Economic.bg