16.8 C
София
сряда, 23 апр. 2025

„Категорично против“: Болниците искат да се върне по-високата такса за болничен престой

Най-четени

Още от същото

Решението за намаляване на потребителската такса за болничен престой трябва да се отмени, защото не решава структурните проблеми и крие сериозни рискове.

Това се посочва в обща позиция на болничните сдружения, разпространена до медиите в сряда, след като по-рано този месец таксата бе намалена с над 80% – от 5.80 лв. на 1 лв. на ден. Писмо е изпратено и до министър-председателя Росен Желязков и министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилое.

Лечебните заведения очакват отмяна на решението, тъй като държавата няма да реши нито един от проблемите в здравеопазването с подобен ход“, посочват от сектора в своя позиция.

Според сдруженията, в т.ч. Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници в България, Сдружение на общинските болници в България и др., трябва да има реален диалог по темата вместо „липса на прозрачност“ как е взето решението.

Намаляването на потребителската такса, разбираме от публикации в медиите, че се представя като мярка за подобряване на достъпа до здравеопазване, но реално не решава структурните проблеми в системата и крие редица сериозни рискове“, казват от бранша.

Със свое решение правителството на премиера Росен Желязков намали таксата с 80%, което изненада и пациенти, и ръководствата на болници. От постановлението на Министерския съвет не става ясно какви са аргументите за промяната, а от здравното министерство нямат разчети какъв ефект се очаква от намаляването на таксата, пише БНТ.

По данни на Здравната каса хоспитализациите у нас през миналата година са били над 2.3 млн. броя.

Източник на приходи

От сдруженията се аргументират, че таксата, макар и символична, всъщност представлява източник на приходи и е от „особено важно значение за отдалечените региони“.

Намалението (на таксата) ще задълбочи финансовия дефицит и ще влоши качеството на услугите“, казват от бизнеса.

Истинските големи бариери в здравеопазването в България пък остават липсата на кадри, недобрата териториална обезпеченост с услуги и продължаващата миграция на лекари.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации