Председателят на Народното събрание Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, поискана от името на парламентарната група на “Продължаваме промяната” – “Демократична България”. Божидар Божанов от ПП-ДБ уточни, че я иска от името на съпартийците си, за да може да се поправи декларацията, провокирана от вчерашното изслушване на представителите на ЦИК и на “Информационно обслужване”.
Тя е озаглавена “Декларация за изразяване на дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване на законността на изборите за 51-во Народно събрание” и е с вносител – Наталия Киселова.
Божанов обяви, че вероятно администрацията на парламента е изобретила машината на времето. Той припомни, че в 9.30 часа народните представители са гласували включването на точката с приемането на декларацията в дневния ред на Народното събрание, а в 9.31 часа тя вече е регистрирана в деловодството. Преди това – докато вървеше дискусията по включването на точката с приемането на декларацията в дневния ред на Народното събрание, Божанов, както и колегите му от ПП-ДБ – Лена Бориславова и Надежда Йорданова – изразиха негодуванието си, че парламентът ще гласува документ, с който не се е запознал предварително.
По време на обсъжданията й депутатите от ПП-ДБ я подложиха на яростна критика. Божидар Божанов обяви, че тя звучи като дописка от медия на Пеевски. Йордан Иванов се възмути, че Народното събрание оценява действията на Конституционния съд, като му вменява умисъл.
В текста се използват понятия като „невалидни бюлетини“, което е незаконово определено понятие, продължи с критиките Иванов и на няколко пъти възкликна как е възможно Народно събрание да гласува подобно нещо.
“На следващо място в декларацията се казва, че Конституционният съд е засекретил работата си – по силата на кой ред сте го подписали – по Закона за защита на класифицирана информация ли?” – попита Иванов Наталия Киселова. “Как може Народното събрание да твърди, че работата на Конституционния съд е засекретена?”, изрази Иванов учудването си.
Народният представител от ПП-ДБ добави и че в декларацията има проблем с правописа и с пунктуацията. Според него обаче най-сериозният проблем е, че Народното събрание призовава за допълнителни фактически и правни действия по събиране на необходимите доказателства за установяване на действителната воля на българските граждани. Иванов изрази учудването си как е възможно законодателният орган да иска събиране на още доказателства от Конституционния съд, при условие, че съдебната фаза е приключена.
Ето и самият текст на декларацията:
Ние, народните представители от 51-ото Народно събрание, изразяваме своята дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване на законността на изборите за 51-во Народно събрание.
От изслушването на членове на Централната избирателна комисия и ръководството на Информационно обслужване, проведено на 11 март 2025 г., в Народното събрание, стана ясно, че:
- До вещите лица не са стигнали всички бюлетини от секциите, резултатите, от които Конституционният съд определи за преброяване.
- На вещите лица са предадени чували, в които не са се съдържали бюлетини и разписки от машинното гласуване.
- За някои от изборните секции вещите лица са отбелязали в заключенията си, че няма подадени гласове, което не отговаря на истината според данните от видеонаблюдението и протоколите от последните парламентарни избори. По този начин гласовете на поне 780 български граждани не са зачетени и са обявени за невалидни.
- Някой не си върши работата умишлено и това е очевидно. Най-големият дефицит в работата на Конституционния съд е, че засекрети работата си, липсва прозрачност. До момента той трябваше да се произнесе дали са касирани изборите изцяло или частично.
Тези и редица други противоречия в процедурата за повторното преброяване рискуват да задълбочат недоверието в изборния процес, а оттам и недоверието в самата демокрация.
Ситуацията е без аналог и е изключително опасна. На прага сме на огромна институционнална нестабилност, която поставя под въпрос устоите на държавността.
Призоваваме членовете на Конституционния съд да дадат публичност на всички документи, свързани с процедурата, която е в ход и в същото време да извършат допълнителни фактически и правни действия по събиране на необходимите доказателства за установяване на действителната воля на българските граждани, изразена по време на изборите за 51-ото Народно събрание.
Вярваме, че междуинституционалният диалог трябва да бъде възстановен час по-скоро и с общи усилия да преодолеем предизвикателствата, пред които е изправен демократичният процес в България.
Източник: Banker.bg