15.8 C
София
четвъртък, 29 май 2025

Китай е готов на „всякакъв вид война“ със САЩ – какво значи това?

Най-четени

Още от същото

Китай заяви, че е готов да води „всякакъв вид война“ със САЩ, докато президентът Доналд Тръмп засилва икономическия и политически натиск върху страната.

Ако войната е това, което САЩ искат, било то тарифна, търговска или друг вид война, ние сме готови да се бием докрай“, каза написа в публикация в X китайското посолство в САЩ, сигнализирайки за все по-агресивна позиция към Америка.

Забележките дойдоха след като допълнителните 10% мита на Тръмп върху вноса от Китай влязоха в сила във вторник, като кумулативните мита, наложени само за около месец, станаха 20%.

Ако САЩ имат друга цел и ако накърняването на интересите на Китай е това, което САЩ искат, ние сме готови да се борим докрай. Призоваваме САЩ да престанат да бъдат доминиращи и да се върнат към правилния път на диалог и сътрудничество възможно най-рано“, каза говорител на китайското външно министерство в сряда, цитиран от CNBC.

Като бърз отговор на американските мита, Пекин обяви във вторник, че налага ответни тарифи до 15% върху определени американски стоки, считано от 10 март, и серия от нови експортни ограничения за определени американски субекти.

В отговор на въпрос относно забележките на китайското посолство, американският министър на отбраната Питър Хегсет каза в интервю за Fox News в сряда, че САЩ не търсят активно конфликт с Китай, но страната е „подготвена“.

Живеем в опасен свят с мощни, възходящи държави с много различна идеология“, добави той, „Ако искаме да възпрем войната с китайците или други, трябва да сме силни.“

Тарифните действия на Пекин, насочени към износа на селскостопански продукти от САЩ, отразяват опит за предизвикване на политически натиск върху Тръмп от страна на фермери, ключов избирателен актив на републиканците, казва Габриел Уилдау, управляващ директор на Teneo.

Селскостопанските продукти са най-големият износ на САЩ за Китай, като соята, която Пекин удари с нови мита от 10%, е начело в списъка. По време на последната търговска война между Вашингтон и Пекин китайските мита подтикнаха местните вносители да започнат да купуват соя от Бразилия и Аржентина.

С тарифите на САЩ, които заплашват да ограничат китайския износ, Пекин сигнализира готовността си да използва монетарни и фискални стимули, за да смекчи въздействието им тази година.

Тръмп обяви двата кръга на китайски мита в отговор на предполагаемата роля на азиатската страна в търговията с фентанил. Пристрастяващото лекарство, чиито прекурсори се произвеждат предимно в Китай и Мексико, е отговорно за десетки хиляди смъртни случаи от свръхдоза всяка година в САЩ.

Китай нарече свързаното с фентанила обяснение на САЩ за налагането на мита „крехко извинение“.

След първоначалния кръг от нови американски тарифи през февруари, ответните мерки на Китай включват повишаване на митата върху определен внос на енергия от САЩ и поставяне на две американски компании в списък с ненадеждни субекти, което може да ограничи способността им да правят бизнес в азиатската страна.

Отношенията между Китай и САЩ са обречени на раздор, но Пекин няма да приеме натиск или заплахи, каза пред репортери във вторник сутринта Лу Чинджиан, говорител на третата сесия на 14-ото Общокитайско събрание на народните представители.

Най-голямата политическа среща в Китай за тази година започна във вторник в Пекин, където правителството ще определи ключовите икономически цели за 2025 г. и ще продължи да разкрива своя икономически план за годината. Събитието е планирано да приключи на 11 март.

Въпреки че остава основен сценарий, според който Вашингтон и Пекин могат да постигнат споразумение за отмяна на някои мита след поредица от преговори, Вилдау предупреди, че рисковете за „широко и трайно отделяне на двете икономики“ нарастват.

Китай заяви в доклада си за работата на правителството в сряда, че ще увеличи разходите за отбрана със 7.2% тази година, за да „защити“ националната си сигурност.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации