Китай увеличи митата си върху американския внос от 84% до 125% в петък, отвръщайки на решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да повиши обратните налози до 145% в търговска война, заплашваща да наруши световните вериги за доставки, пише Reuters.
Междувременно сътресенията, предизвикани от митата на Тръмп, показаха признаци на отслабване в петък, докато пазарите се сринаха, а световните лидери търсеха начин да отговорят на най-голямото смущение в световния търговски ред от десетилетия насам.
Кратката „почивка“ в поевтиняването на акциите, след като в сряда Тръмп обяви 90-дневна „пауза“ за десетки държави от по-високите мита, бързо бе прекратена, след като вниманието отново се насочи към ескалиращия търговски конфликт между Вашингтон и Пекин, подхранващ опасенията от световна рецесия.
Рискът от рецесия е много, много по-висок сега, отколкото беше преди няколко седмици“, каза Адам Хетс, глобален ръководител на отдела за мултиактиви в Janus Henderson.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент се опита да успокои скептиците, като каза на заседание на кабинета в четвъртък, че повече от 75 държави искат да започнат търговски преговори. Самият Тръмп изрази надежда за сделка с Китай.
Сделка с Китай?
Тъй като Тръмп внезапно спря своите „реципрочни“ мита за други страни часове, след влизането им в сила по-рано тази седмица, той увеличи митата върху китайския внос като наказание за първоначалния ход на Пекин да отмъсти.
САЩ наложи нови мита върху китайски стоки размер на 145%, а Китай отвърна на удара с нови мита от 125% в петък.
Налагането от САЩ на необичайно високи мита на Китай сериозно нарушава световните и икономическите търговски права, базови икономически правила и здравия разум, като това е напълно едностранен тормоз и принуда“, посочват от китайското министерство на финансите в свое изявление.
Тръмп коментира пред репортери в Белия дом в четвъртък, че смята, че Съединените щати могат да сключат сделка с Китай и каза, че уважава китайския президент Си Дзинпин.
В първите си публични коментари по темата Си заяви, че Китай и Европейският съюз трябва „съвместно да се противопоставят на едностранни актове на тормоз“, съобщи китайската държавна информационна агенция Xinhua.
Няма победители в една търговска война“, каза китайският държавен глава.
Според европейските власти въздействието на митата на САЩ върху икономиката на региона ще възлезе на общо 0.5 до 1 % от БВП. Като се има предвид, че икономиката на ЕС като цяло се очаква да нарасне с 0.9% тази година, според Европейската централна банка митата на САЩ могат да насочат ЕС към рецесия.
Източник: Economic.bg