Китай е изготвил списък с американски продукти, които ще бъдат изключени от обхвата на реципрочните мита в размер на 125%. Страната тайно уведомява компаниите за своята политика, казват двама източници, запознати с въпроса, цитирани от Reuters.
Потайният подход позволява на Пекин, който пое ангажимент да се бори до край срещу наложените от САЩ 145% мита, да поддържа имиджа си.
Не стана веднага ясно колко и кои продукти ще влязат в списъка, който все още не е обявен публично от властта. Вместо това Пекин установява личен контакт с компаниите и ги уведомява за съществуването на списъка, казва единият източник, който работи във фармацевтична компания, продаваща американски лекарства в Китай.
Компанията е получила обаждане от местното правителство в понеделник относно списъка, каза източникът, добавяйки, че бизнесът и преди е лобирал за отпадане на митата за някои продукти, на които той разчита.
Все още има много технологии от САЩ, от които се нуждаем“, каза браншовикът.
Другият източник изтъкна, че други компании са били помолени тайно да се свържат с местните власти, за да разберат дали техните вносни продукти попадат сред изключенията.
Списъкът с освободени от мита продукти също изглежда се разширява: Китай е отменил митата върху вноса на етан от САЩ.
Големите производители на етан вече са поискали освобождаване от мита от Пекин, тъй като САЩ са единственият доставчик.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник, че според него търговска сделка с Китай е на хоризонта. „Но тя ще бъде справедлива сделка“, добави той.
Китайското министерство на търговията и митническите служби не отговориха веднага на исканията за коментар.
Оценка на въздействието
Двама други източници на медията споделят, че Китай също провежда анкети сред компаниите, за да оцени въздействието на търговската война.
По време на скорошна среща властите в Източен Китай са помолили чуждестранна бизнес лобистка организация да „даде информация за всички критични случаи, предизвикани от митническото напрежение, за да се оценят конкретни ситуации“, казва човек с директни познания по въпроса.
Човекът отказал да посочи града, в който е била проведена срещата, тъй като тя не е била публична.
Правителствени служители в Сямън – град в югоизточната провинция Фудзиен, където се намира голямо пристанище и производствена база за електроника – също са изпратили анкета в неделя до компаниите, за да оценят въздействието на митата, казва източник, запознат с въпроса.
Анкетата е била изпратена до фирми в текстилната и полупроводниковата индустрия и е включвала въпроси за продуктите, които търгуват със САЩ, както и за очакваното въздействие на американските и китайските мита върху бизнеса им.
Източник: Economic.bg