12.8 C
София
неделя, 13 апр. 2025

Китай ще се бори „докрай“ срещу митата на САЩ

Най-четени

Още от същото

Министерството на търговията на Китай заяви, че „решително се противопоставя“ на заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп за ескалиране на митата и обеща да предприеме контрамерки, за да защити собствените си права и интереси.

Коментарите дойдоха, след като Тръмп каза, че в сряда ще наложи допълнително мито от 50% върху вноса на САЩ от Китай, ако Пекин не оттегли митата от 34%, които наложи на американски продукти миналата седмица.

Заплахата на САЩ за ескалиране на тарифите за Китай е грешка върху грешка“, се казва в изявлението, цитирано от CNBC. „Китай никога няма да я приеме. Ако САЩ настояват по своя път, Китай ще се бори докрай.“

Миналия петък Министерството на финансите на Китай обяви 34% допълнителни мита върху всички стоки, внасяни от САЩ, считано от 10 април, в отговор на Тръмп, който наложи същия размер тарифи на Китай.

Повсеместните мита последваха два предишни кръга от 10 – 15% мита, насочени предимно към селскостопански и енергийни продукти, внасяни от САЩ.

Разширеният обхват на митата отразява намаляващите надежди на китайското ръководство за търговска сделка със САЩ“, каза Габриел Вилдау, управляващ директор на Teneo.

34-процентните мита на Тръмп за Китай бяха в допълнение към 20-процентните тарифи, въведени от февруари, с което общите нови мита за Китай тази година достигнаха 54%. Допълнителните налози вдигнаха среднопретеглената тарифна ставка на САЩ за Китай до 65% и биха могли да навредят на икономиката на Китай с 1.5 до 2 процентни пункта тази година, според Morgan Stanley.

Тъй като Китай вече е изправен пред над 60% тарифна ставка, няма особено значение дали ще се повиши с 50 или 500%“, каза Тиенчен Сю, старши икономист в Economist Intelligence Unit.

Той предполага, че Пекин е готов за „пълна“ търговска война със САЩ.

Китай е в отбранителна позиция, но по същество двете страни изпитват лимита си“, каза Сю.

Тъй като рисковете от интензивна търговска война между САЩ и Китай нарастват, Пекин може да прибегне до допълнителни ответни мерки, като спиране на покупките на американски селскостопански стоки, реципрочни тарифи за САЩ и по-нататъшно разширяване на контрола върху износа на метали и минерали, добави Сю.

Пекин вече наложи ограничения върху износа на ключови редкоземни елементи, забрани износа на артикули с двойна употреба за дузина американски предприятия и включи американски фирми в своя „списък с ненадеждни предприятия“, подлагайки ги на по-широки ограничения, докато работят в Китай.

Във вторник Народната банка на Китай определи средния курс на юана при 7.2038 за долар, най-ниското ниво от септември 2023 г., според доставчика на данни Wind Information. На юана е разрешено да се търгува в границите до 2% от този среден курс.

Отслабването на юана е „голям сигнал“, каза Робин Брукс, старши сътрудник в Brookings Institution пред CNBC. Така Пекин учтиво казва, че става малко прекалено: „Ние ви предупреждаваме, можем да девалвираме, ако искаме, и може да се случат по-големи неща, ако продължавате така.“

Това е ясен удар в носа на Вашингтон“, добави Брукс.

Тръмп показа малко признаци за отстъпване по отношение на митата въпреки нарастващия натиск на финансовите пазари и признаците на разочарование дори сред неговите съюзници. В публикация в социалната медийна платформа Truth Social в понеделник президентът каза, че „всички преговори с Китай относно поисканите от тях срещи с нас ще бъдат прекратени!“

Държавният департамент на САЩ не отговори веднага на искането на CNBC за коментар.

Ескалацията вероятно е единственият краткосрочен резултат, но преговорите в крайна сметка ще дойдат, когато и двете страни усетят тежестта на икономическото забавяне“, каза Сю.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации