Все повече китайски износители пренасочват стоките си през трети страни, основно Канада и държави от Югоизточна Азия като Малайзия, Виетнам и Тайланд, за да заобиколят наложените от американския президент Доналд Тръмп митнически ставки от 145 процента. Тази практика, известна като „изпиране на мястото на произход“, включва транспортирането на продукцията до нации посредници, където тя би могла да получи нови сертификати преди да бъде изпратена в Съединените щати.
Социални медийни платформи в Китай констатират ръст на рекламите, предлагащи услуги за улесняване на изпирането на произхода. Американската мултинационална компания за управление на веригите за доставки и логистика Flexport съобщи в средата на април за 50-процентен скок на пратките от азиатския колос до Канада. За големи търговци на дребно като „Амазон“ и „Уолмарт“ пък се твърди, че трупат стоки в канадски складове.
Седмичните разходи за съхранение на пратките в митническите складови помещения на Канада се оценяват на 1750 щ. долара за контейнер, а ограниченият им капацитет може да принуди продавачите да пуснат по-евтините китайски стоки на канадския пазар и по този начин евентуално да подкопаят позициите на местните производители. А някои фирми в крайна сметка могат да потърсят алтернативни пазари или да унищожат непродадените продукти.
Азиатските съседи на Китай като Южна Корея, Виетнам и Тайланд също изразиха загриженост от превръщането им в междинни пунктове за стоки с крайна дестинация Съединените щати, което може да ги превърне в обекти на „вторични мита“.
Южнокорейската митническа агенция съобщи, че през първото тримесечие е иззела чуждестранна продукция на стойност 29.5 млрд. вони (грубо 21.300 млн. щ. долара), по-голямата част китайско производство, като почти цялото количество е било предназначено за американския пазар. От агенцията посочват също, че са открити много случаи на подправен произход на китайски стоки, представени като южнокорейски.
През април Министерството на промишлеността и търговията на Виетнам призова местните търговски асоциации, износители и производители да засилят проверките за произход на суровините и влизащите в страната стоки и да предотвратят издаването на фалшиви сертификати.
Министерството на външната търговия на Тайланд пък представи през миналия месец мерки за затягане на контрола върху произхода на внесените продукти, предназначени за Съединените щати, за да се предотврати укриването на мита.
Малайзия също е привлекателен посредник. Повечето китайски износители транспортират стоките си по схемата „безплатно на борда“, при която продавачът поема всички разходи и отговорности до натоварването им на плавателния съд и ангажиментите на купувача влизаот в сила след напускането на пристанището. Онези производители, които имат връзки със заводи в Малайзия, могат да ги използват, за да улеснят промяната на сертификатите за произход.
Някои китайски компании прехвърлят производството си директно в Съединените щати, за да не бъдат обмитявани. Други пък използват посредници, които уреждат заобикаляне на митническите ставки на цена от 70 цента на килограм от пратките. Разпространен метод е и смесването на по-скъпи артикули с по-евтини стоки, за да се намали декларираната сума на експорта.
Старши изпълнителен директор в един от водещите десет продавача на „Амазон“ твърди, че са установени случаи на промяна на страната на произход на доставките, което създава сериозен риск от конфискуването им от американските митнически власти.
Източник: Banker.bg