Първите подробности за проектът за свръхзвуков пътнически самолет Comac C949, бяха разкрити от китайския държавен аерокосмически гигант Comac. В скорошна научна статия инженери от компанията разкриха плана на самолет с 1,6 Маха, проектиран да лети по-далеч и много по-тихо от пенсионирания „Конкорд“ – подвиг, който може да позиционира Китай в челните редици на свръхзвуковия ренесанс на 21-ви век.
Екип, ръководен от Ву Давей, аеродинамик на Comac, пише в публикация на 14 март в списание Acta Aeronautica Sinica, че проектът има за цел да постигне това, което инженерите преследват от десетилетия: 50% увеличение на обхвата спрямо „Конкорд“ (11 000 км или 6800 мили срещу 7200 км или 4500 мили), като същевременно намалява звуковите удари до 83,9 възприемано ниво в децибели (PLdB), сравнимо с нивото на шум на сешоар.
Това намаляване на шума, до една двадесета от гръмотевичния трясък на „Конкорд“ по интензивност, има за цел да заобиколи регулаторните бариери, които отдавна забраняват свръхзвуковите полети над суша. Comac C949 ще се конкурира с подобни проекти от други страни, като X-59 на Nasa и Lockheed Martin, като победителят ще пренапише правилата на глобалната авиация, според изследователите.
Дизайнът на Comac C949 включва фюзелаж с променяща се форма с извит „обратен камбер“ в средната част, който отслабва ударните вълни, забавяйки прехода им към силни удари.
Самолетът ще се нуждае от система за управление от изкуствен интелект, „с пълен контрол на достъпа“, за да се бори с екстремната аеродинамична нелинейност, като същевременно компенсира загубата на стабилност при високи ъгли на странично приплъзване, според Ву и неговите колеги.
Има и някои други малки, но важни дизайнерски подобрения, като например подвижен горивен компонент, който динамично премества 42 000 кг (93 000 паунда) гориво между седем резервоара, за да балансира самолета, оптимизирайки центъра на тежестта по време на полет.
За захранването на самолета се използват два турбовентилаторни двигателя с адаптивен цикъл с коефициенти на байпас. Comac твърди, че шумът при излитане отговаря на ограниченията на глава 14 на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ICAO), което е от решаващо значение за градските летища.
Разкриването на подробностите от Comac идва в момент, когато технологичното съперничество между САЩ и Китай се засилва. Докато X-59 QueSST на Nasa се стреми към 75 PLdB до 2027 г., а стартъпи като Boom Supersonic преследват нишови пазари, C949 е насочен към масова жизнеспособност.
„Потенциалният брой на свръхзвуковите пътници може да достигне 45 милиона“ – около 1% от общия брой на глобалните въздушни пътници годишно – казват от екипът на Ву, цитирайки основни индустриални оценки. Екипът на Comac C949 е проектирал места за сядане за между 28 и 48 пътници в кабина в стил бизнес класа, много по-опростена от капацитета на „Конкорд“ от 100 места.

С удължения обхват свръхзвуковият Comac C949 може да лети от Шанхай до Лос Анджелис без прекъсване за около пет часа.
Първоначално самолетът ще се насочи към транстихоокеански маршрути над океански коридори, за да се минимизират оплакванията от шум.
Все пак проектът не е без своите предизвикателства. Разходите за гориво например ще останат непосилни, ако двигателите не постигнат ефективност, значително по-висока от Olympus 593 на „Конкорд“.
Но най-голямата пречка пред Comac C949 може да е психологическа, според някои авиационни експерти.
Катастрофата на „Конкорд“ в Париж през 2000 г., при която загинаха 113 души, все още преследва авиационната памет. Comac трябва да убеди авиокомпаниите и пътниците, че второто действие на свръхзвуковите пътувания няма да повтори първият трагичен опит.
Четете още : Delta и JetZero разработват иновационен самолет със смесено-крилат корпус.
Източник: Banker.bg