12.8 C
София
петък, 16 май 2025

Кметовете ще могат да налагат санкции за изхвърляне на отпадъци на незаконни сметища, приеха на първо четене депутатите

Най-четени

Още от същото

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за управление на отпадъците, с които се разширяват правомощията на кметовете в борбата с незаконни сметища. Законопроектът, внесен от Младен Шишков (ГЕРБ-СДС) и група депутати, беше подкрепен от 182 народни представители, а осем гласуваха „против“.

След промените кметовете ще могат да налагат санкции за изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места, както и да упълномощават свои служители да съставят актове за нарушения — правомощия, които досега имаха само директорите на регионалните инспекции по околната среда (РИОСВ).

Целта на промените е да се запълни законова празнота, която затруднява ефективната борба с незаконните сметища, особено около големите градове. Според Шишков тази празнота се е появила след решение на административния съд преди четири години, с което е била отменена наредба на Столичния общински съвет.

Повечето парламентарни групи подкрепиха законопроекта, макар и с уговорки. От ПП-ДБ заявиха, че ще го подкрепят, но предложиха създаване на работна група с Националното сдружение на общините, за да се избегнат „законови кърпежи“. От „Възраждане“ също обявиха подкрепа, но настояват за още по-широк кръг длъжностни лица, които да имат право да санкционират.

ДПС също ще направи предложения между двете четения, а от БСП подчертаха, че местната власт играе ключова роля в справянето с проблема. От „Величие“ подкрепиха целта на промените, но критикуваха липсата на цялостна стратегия и предупредиха, че се делегира репресивна власт на кметовете без механизми за контрол. Те настояха за национален план с участието на МОСВ, граждански организации и засилена отчетност от страна на концесионерите.

Младен Шишков посочи, че от началото на годината са подадени над 3000 сигнала за незаконни сметища, като вече има санкционирани кметове в редица общини.

Депутатът Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ критикува удължаването на дебата, отбелязвайки, че това може да провали насрочени комисии, включително важна среща по темата за протестите в обществените медии – БНТ, БНР и БТА, които настояват за по-достойни възнаграждения.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации