16.6 C
София
понеделник, 12 май 2025

Когато твоята кръв е твой враг: Как се лекуват хематологични заболявания

Най-четени

Още от същото

На всеки три минути някой по света се диагностицира с рак на кръвта. Левкемия. Лимфом. Миелом. Това не са просто медицински термини – това са битки, които реални хора водят всеки ден. Не всички хематологични заболявания са ракови, но повечето са сериозни. Унаследени състояния като таласемия или придобити като апластична анемия също могат да бъдат животозастрашаващи.

„Хематологичните заболявания обхващат широк спектър от състояния, които засягат кръвта и кръвотворните органи“, обяснява доц. Ант Узай, един от водещите специалисти по хематология и трансплантация на костен мозък в болница Acibadem Atakent, Истанбул. С четири специализирани центъра за трансплантация на костен мозък в Турция – включително най-натоварения в страната – Acibadem се утвърди като водеща международна дестинация за лечение на сложни хематологични заболявания. Възможностите за лечение включват всички съвременни методи, включително иновативната CAR-T клетъчна терапия.

Широк спектър от симптоми

Медицината познава различни заболявания на кръвта, които могат да бъдат доброкачествени или злокачествени, наследени или придобити, често срещани или редки синдроми. В някои случаи кръвните клетки могат да се превърнат в ракови; в други тялото може да не произвежда достатъчно кръвни клетки или произведените имат дефекти. В зависимост от конкретния случай, симптомите могат да варират от умора, замаяност и анемия до неврологични и гастроинтестинални нарушения. Ето защо, диагностиката и лечението на хематологични заболявания изискват комплексен и индивидуален подход от подготвен екип.

„При нас лекуваме пациенти с диагнози от агресивна левкемия до редки форми на костномозъчна недостатъчност“, посочва доц. Ант Узай. Именно заради богатия опит при справяне със сложни хематологични състояния, всяка година стотици пациенти от цял свят пристигат в Acibadem с надежда – и често я намират.

Разширени възможности за лечение

В зависимост от състоянието, лечението на хематологични заболявания може да включва медикаменти, химиотерапия, лъчетерапия или хирургия. В някои случаи единственото потенциално лечение е пълната подмяна на увредения костен мозък със здрав.

„При алогенна костно-мозъчна трансплантация се присаждат не просто костен мозък или стволови клетки – с нея правим трансплантация на имунна система. Когато стартираме новата хемопоетична система у пациента, с времето тя започва да произвежда нови кръвни клетки, но и нови клетки на имунната система, които предпазват пациента от ново възникване на рака“, обяснява доц. Ант Узай.

В Acibadem всички методи за лечение са налични под един покрив – от съвременни отделения за химиотерапия и лъчетерапия до най-новите генетични терапии. Това означава, че всичко се случва на едно място, без прескачане от една болница в друга – и без загуба на време.

„В нашия център се извършват около 200 трансплантации на костен мозък годишно. Към момента сме номер едно по брой трансплантации в Турция“, допълва доц. Ант Узай.

Хаплоидентични трансплантации при липса на донор

Едно от най-големите предизвикателства при костно-мозъчна трансплантация е откриването на напълно съвместим донор. Преди години, трансплантацията без пълна съвместимост беше невъзможна. Днес опитните специализирани центрове не разчитат само на пълна съвместимост.

Съвременният метод хаплоидентична трансплантация позволява използването на „полусъвпадащи“ роднини — братя, сестри, родители или деца. Това развитие значително разширява донорския пул. Към момента в Acibadem около 25% от алогенните трансплантации се извършват с хаплоидентични донори – при това с отлични резултати, отбелязва доц. Ант Узай.

TÜRKÖK и международно сътрудничество

Дори при наличие на роднини, които са готови да дарят костен мозък, невинаги е налице пълна съвместимост. В такива случаи се търси съдействие от национални и международни банки с донори, посочва хематологът. Acibadem работи активно с TÜRKÖK — националната банка за стволови клетки в Турция, която е шестата по големина в света. Благодарение на тези партньорства се намира съвместим донор за близо 50% от международните пациенти, които търсят лечение в Acibadem.

CAR-T клетъчна терапия въоръжава имунната система

Въпреки съвременните методи за химиотерапия, лъчетерапия и трансплантация на костен мозък, традиционното лечение не винаги води до желания резултат. В такива случаи CAR-T клетъчната терапия предлага иновативна и обещаваща възможност. Този метод включва генетично модифициране на Т-клетките, които се намират в кръвта, за да се повиши способността им да разпознават и унищожават раковите клетки.

Acibadem е сред малкото болници в света, които не само прилагат CAR-T клетъчна терапия, но и имат възможност да произвеждат CAR T-клетки на място. Това позволява създаването на персонализирани CAR T-клетки индивидуално за пациенти с лимфом или левкемия, когато е необходимо.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации