20.8 C
София
сряда, 21 май 2025

Кокосовото масло – здравословно ли е наистина?

Най-четени

Още от същото

Ако социалните ти мрежи са пълни с рецепти и съвети за хранене, вероятно си виждал хора, които готвят с кокосово масло. То често се използва в печива или като заместител на масло при готвене. Много потребители го представят като по-здравословна алтернатива на растителните масла (които често погрешно са наричани „отровни“) или на животинските мазнини. Някои дори твърдят, че консумацията на кокосово масло с лъжица всеки ден помага за отслабване.

Но ако се вгледаш в хранителния състав на кокосовото масло, може да се объркаш относно неговата репутация на „здравословна храна“. Кокосовото масло съдържа голямо количество наситени мазнини, а диета с високо съдържание на такива мазнини може да повиши нивата на LDL („лошия“) холестерол и съответно риска от сърдечни заболявания и инсулт.

„Това е една от най-малко разбрани храни. Това не е полезна мазнина“, казва регистрираният диетолог и професор по хранене в Нюйоркския университет Лиса Йънг. „Около 90% от съдържанието ѝ са наситени мазнини — това е много.“

Кокосовото масло – здравословно ли е наистина?

Доказателствата показват, че кокосовото масло не е най-здравословната мазнина, която можеш да избереш. Едно проучване показва, че кокосовото масло повишава LDL холестерола по-малко от маслото, но въпреки това изследователите препоръчват да се заменя с ненаситени мазнини като зехтин и рапично масло.

Някои хора в интернет насърчават консумацията на кокосово масло с лъжица, с твърдението че то помага за изгаряне на мазнини и отслабване. Лиса Йънг обаче подчертава, че тези твърдения са базирани на неправилна интерпретация на изследванията. Проучванията показват, че средноверижните триглицериди (MCT), които се намират в кокосовото масло, могат да доведат до загуба на тегло, но в тях е използвана пречистена форма на MCT, а не самото кокосово масло.

Ако харесваш вкуса на кокосовото масло – както и самата Лиса Йънг, която се определя като „любител на кокоса“ – просто обърни внимание на високото съдържание на наситени мазнини. Подобно на масло или червено месо, кокосовото масло трябва да се консумира умерено.

„Ако го ползваш умерено – няма проблем,“ казва тя. „Малко количество не е вредно, но трябва да се придържаш към умереност.“

Колко е твърде много?

Американската сърдечна асоциация препоръчва не повече от 13 грама наситени мазнини дневно, или под 6% от дневния калориен прием. За човек, който приема 2000 калории дневно, това е около 120 калории или по-малко от наситени мазнини.

Има групи хора, които според Йънг трябва да избягват кокосовото масло:

  • тези с по-висок прием на наситени мазнини;
  • хора с високи нива на холестерол;
  • хора с диабет или сърдечно-съдови заболявания, или фамилна обремененост с такива.

„Ако имаш проблеми със сърдечното здраве, трябва веднага да преминеш към зехтин или друга по-здравословна алтернатива“, добавя тя.

Четете още: Тауринът в енергийните напитки може да стимулира растежа на ракови клетки

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации