Административният съд на административен регион Лацио в Италия разпореди на UniCredit Bank да напусне Русия. Това е необходимо изискване, ако компанията иска да придобие италианската банкова група Banco BPM. UniCredit подаде заявление за поглъщане на конкурента си още през ноември миналата година. Но за да одобри сделката, правителството постави условие: UniCredit трябва да прекрати дейността си в Русия. И съдът призна това изискване на властите за законно.
Сега кредитната институция може да започне процедурата по поглъщане. Европейската централна банка преди това поиска от нея да намали дейността си в Русия. Компанията не се съгласи със заповедта и я оспори в съда на Европейския съюз. Въпреки това, миналия януари тя все пак спря изходящите преводи в евро за клиенти на дребно.
Готова ли е италианската група да се откаже от бизнеса си в Русия?
От консултантската компания KRK Group, коментират, че все още е възможно да се отложи излизането. От една страна, има постоянен натиск от страна на регулаторите – ЕЦБ, върху чуждестранните банки, присъстващи в Русия, да напуснат този пазар. В същото време се вижда и съпротива от местни екипи, което е логично.
Често собствениците на банки декларативно казват, че искат да напуснат, но след това дават 100 причини, поради които не могат да го направят. Най-вероятно отдавна е било ясно, че ще трябва да напуснат, просто са отлагали този момент. Ако сделката се осъществи и настоящите собственици напуснат този пазар, няма да има проблеми с клиентите, активът е интересен, висококачествен кредитен портфейл, висококачествен екип.
Както отбеляза Bloomberg,
руските власти не подкрепят продажбата на подразделението на UniCredit поради опасения, че местните купувачи ще попаднат под санкции.
В същото време в Русия италианската компания оперира чрез дъщерно юридическо лице, което е включено в списъка със системно важни банки в страната. Във всеки случай, няма да е възможно бързо да се напусне Русия. Не е толкова лесно да се затвори бизнес, това ще отнеме години. Ако погледнете UniCredit Bank през 2022 г. и как изглежда сега, ще забележите, че е затворила почти 90% от клоновете си. Но това все още е доста голям бизнес, който не може да бъде спрян толкова лесно.
Невъзможно е да се продаде UniCredit Bank без съгласието на Централната банка на Русия.
Не се очертават никакви рискове за клиентите, първо, това е силно регулирана компания, Централната банка ще следи този процес много внимателно, второ, банката има резерви, тя е печеливша, с огромно количество парични средства в момента. Като цяло никой не е заинтересован от фалит на банката.
„Говорим за изпълнение на всички наши задължения и тихо закриване на дейността ни тук.“
Ръководителят на UniCredit Андреа Орсел заяви, че от 2022 г. насам банката многократно се е опитвала да напусне Русия, но процесът е бил възпрепятстван от санкции. Според него, краят на военните действия в Украйна би позволил на кредитната институция да напусне страната при по-атрактивни условия. През 2024 г. UniCredit е реализирала нетна печалба в Русия в размер на 577 милиона евро. Това е с почти 13.5% по-малко, отколкото през 2023 година. През първото тримесечие на тази година обаче показателят, напротив, се е увеличил с 20% на годишна база до 256 милиона евро.
От 2000 година UniCredit е собственик и на българската „Уникредит Булбанк“.
Източник: Banker.bg