Създадената през 2021 г. Държавна петролна компания (ДПК) е струвала близо 2 млн. лв. на държавата, въпреки че никога не започна да функционира реално. Това става ясно от писмен отговор на министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов към въпрос на депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Мартин Димитров.
В него се посочва, че от създаването на ДПК до закриването ѝ през 2023 г. са похарчени 1.893 млн. лв., от които 1.202 млн. лв. са били разходи за заплати, а други 152 750 лв. – за други възнаграждения.
Осигурителните плащания за сметка на работодателя са възлезли на 204 298 лв., издръжката на дейността е струвала 274 956 лв., а капиталовите разходи са били 59 616 лв.
Министерството на икономиката е внасяло в Министерския съвет три пъти проект на закон, с който се предлага закриване на ДПК“, посочва Дилов в своя писмен отговор.
Economic.bg напомня, че пръв за създаване на държавни бензиностанции заговори още през 2020 г. Владислав Горанов, който бе финансов министър в третия кабинет на ГЕРБ.
Формално ДПК бе създадена през 2021 г., бяха наети хора, а идеята бе тя да съхранява запаси с горива вместо Държавния резерв и да изгради верига от близо 100 държавни бензиностанции. Основният аргумент на тогавашните управляващи бе, че така ще се подобри конкуренцията на пазара и че това ще доведе до спад в цената на горивата.
Крайният резултат бе, че се наеха хора, които получаваха заплати (а изглежда и бонуси), без да се създадат бензиностанции, дружеството не заработи, а в средата на 2023 г. парламентът единодушно реши просто да го закрие.
Държавните магазини ги грози същата съдба
С окончателното приемане на Бюджет 2025 по-рано този месец депутатите създадоха държавни магазини, които да се помещават в пощите, и които да продават хранителни продукти от първа необходимост (като мляко и млечни продукти. яйца, месо, мед) с търговска надценка до 20%. В текстовете бе заложено, че държавата ще задели 10 млн. лв. за първоначален капитал на държавната верига, а принципал ще е Министерството на земеделието. То разполага с вече по-малко от месец, за да направи всичко необходимо за учредяването на новата държавна фирма.
Все още обаче не е готов законопроектът, чрез който ще се създава тази нова държавна структура, въпреки че беше дадена специална пресконференция, на която беше представена идеята. Тогава министърът на земеделието Георги Тахов говори за тавана на надценките в тези магазини, за задължителния дял български продукти и регулацията на 22 основни хранителни стоки.
Малко след приемането на бюджета министърът на земеделието Георги Тахов проведе среща с представители на търговските вериги и на потребителските организации, на която заявил, че това не бил закон за агрохранителната верига, а само концепция, по която тепърва ще се събират становища.
Съдбата на държавните хранителни магазини остава неясна и вероятно ще е същата като тази на непоявилите се държавни бензиностанции, коментираха икономисти. Към момента все още няма информация как върви работата по учредяването на дружеството, нито дали изобщо ще има такова, а след представянето на „концепцията“ и приемането на много кратките текстове през Закона за бюджета за 2025 г. управляващите спряха да я споменават.
Източник: Economic.bg