Парламентарната комисия по културата и медиите ще заседава днес (3 април) от 15.30 часа. Предвидено е да изслуша и министъра на културата Мариан Бачев, и генералния директор на БНТ – Емил Кошлуков по актуални проблеми в дейността на обществената телевизия. Преди да зададе въпросите на шефа на БНТ обаче комисията е планирала да приеме годишния отчет за дейността на Съвета за електронни медии за 2024 година.
Като акценти в него ни се припомня как през 2024 г. съставът на Съвета бе обновен от квотата на президента, като на мястото на Соня Момчилова, с указ на държавния глава от 2 септември 2024 г. за член на регулатора е назначена Къдринка Къдринова.
Председатели на Съвета за електронни медии през отчетния период са: Соня Момчилова (28 април 2023 г. – 27 април 2024 г.), Габриела Наплатанова (28 април 2024 г. – 27 октомври 2024 г.) и Симона Велева (28 октомври 2024 г. до 27 април 2025 година).
Като следващ акцент от СЕМ са извели изборът на генерален директор на Българското национално радио. Припомняме, че поради изтичане на тригодишния мандат на Милен Митев, през юли 2024 г. СЕМ откри процедура за избор на генерален директор на обществената медия. В надпреварата за поста се включиха седем кандидати. След публично изслушване иа концепциите им, на 17 октомври 2024 г. СЕМ избра Милен Митев за още един мандат.
През изминалата 2024 г. един от приоритетите в дейността на Съвета за електронни медии е бил повишаването на медийната грамотност. В тази връзка бил изработен аудио- и аудио-визуален клип. Той получил широко разпространение в рамките на тримесечна кампания клипът, като бил включен както в програмите на търговските доставчици – членове на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори АБРО, така и в програмите и онлайн платформите на Българското национално радио и Българската национална телевизия.
СЕМ се включи и в комуникационна кампания за по-добра осведоменост във връзка с изборите за Европейски парламент. Съветът прие и препоръки за препоръчително екранно време за децата.
През отчетния период отново във фокуса на мониторинга са специализираните наблюдения за извънредни избори за 50-то Народно събрание на 9 юни 2024 г., както и за 51-во Народно събрание на 27 октомври 2024 година.
Традиционно между Съвета за електронни медии и Централната избирателна комисия са сключени споразумения, в които са разписани параметрите на мониторинга, вкл. наблюдаваните медийни услуги. В кампанията за 9 юни са проследени 13 телевизионни програми, 13 радиопрограми и 12 нелинейни услуги. В кампанията за 27 октомври – 15 телевизионни услуги, 12 радиоуслуги, 8 нелинейни услуги по заявки и платформата за видеосподеляне VBox7, която е под юрисдикцията на България.
В хода на предизборните кампании Съветът е сезирал ЦИК за констатираните отклонения от изборните правила.
СЕМ е провел и множество фокусирани наблюдения, свързани с отразяването на важни за обществото ни теми, като:
- войната в Украйна – двуседмично наблюдение проследява съдържанието в 12 линейни и 9 нелинейни услуги, както и във VBox7;
- войните в Близкия изток – четириседмично наблюдение проследява предаванията в 6 линейни медийни услуги;
- влизането на България в еврозоната – две двуседмични наблюдения, включващи 14 линейни и 11 нелинейни услуги в първия период, и 21 линейни и 9 нелинейни медийни през втория период на наблюдение;
- образът на бежанците, мигрантите и чуждите граждани – десетдневен мониторинг на 14 линейни и 5 нелинейни услуги, вкл. и на VBox7;
- кончината на патриарх Неофит, интронизацията на патриарх Даниил, взрива на
склада за фойерверки в гapa Елин Пелин и др.
Реализирани са наблюдения, свързани и със спазване изискванията на Закона за радиото и телевизията относно търговското слово, включително за търговските съобщения за храни и напитки, относно защита на детската аудитория, принципите на радио- и телевизионната дейност. Проследени са 13 риалити формата в програмите на двата търговски доставчика на медийни услуги с най-голямо влияние.
В рамките на 2024 г. е осъществена проверка за спазване на условията на издадени индивидуални лицензии за доставяне на аудио-визуални ипи радиоуслуги, както и за спазване на заявените програмни намерения от регистрирани доставчици на медийни услуги.
Осъществени са едноседмични наблюдения на съдържанието на над 20 радио- и телевизионни програми.
Програмите на обществените доставчици на медийни услуги Българската национална телевизия и Българското национално радио са наблюдавани както в рамките на фокусираните наблюдения, обхващащи и други медийни услуги, така и самостоятелно за спазване на изискванията в лицензиите им.
Към 31.12.2024 г. регулираната от Съвета за електронни медии радио- и телевизионната среда включва:
В радиосектора: 54 доставчици на медийни услуги, които притежават индивидуални лицензии за доставяне на 74 програми чрез наземно аналогово радиоразпръскване. 17 регистрирани доставчици на радиоуслуги създават същия брой радиопрограми за распространение чрез кабелни мрежи.
В сектора на аудио-визуалните медийни услуги: 91 регистрирани (за распространение по кабел и сателит) български доставчици, които създават 127 телевизионни програми. 5 доетавчици на аудио-визуални медийни услуги създават 8 програми, които се разпространяват чрез мрежите за наземно цифрово радиоразпръскване.
Вписаните доставчици на нелинейни медийни услуги са 63, като един е вписан като доставчик на платформа за споделяне на видеоклипове.
През 2024 г. нараства делът на образуваните административни производства за удължаване срока на индивидуални лицензии за радиодейност. Доколкото над 65 на сто от лицензиите са издадени през 2000 г. и 2001 г. и са със срок 25 години, то се очаква този процес да се засили и през 2025 и 2026 година.
В съответствие с утвърденото длъжностно расписание числеността на персонала за 2024 г. е 66 щатни бройки, като от тях 5 са членове на Съвета за електронни медии, избрани и назначени съгласно Закона за радиото и телевизията и 61 щатни бройки административно-технически персонал, разпределен в три дирекции и двама служители на пряко подчинение на председателя.
Заетите служители в края на 2024 г. са 53, от които 5 членове на СЕМ и 48 служители административно-технически персонал, като делът на заетите жени е значително по-голям спрямо този на мъжете. Предвид спецификата на дейността на Съвета за електронни медии, най-голям е броят на служителите с образование в областта на хуманитарните и социални науки. Свободните работни места в края на отчетната година са тринадесет. Като основен проблем при набирането на кадри чрез конкурси се отчита ниското ниво на заплащане, е посочено в отчета на СЕМ за 2024 година.
Източник: Banker.bg