23.8 C
София
събота, 14 юни 2025

Компенсация във всяка сметка за ток: Либерализацията се отлага, но не съвсем

Най-четени

Още от същото

Домакинствата остават на регулирани цени на тока и след 1 юли 2025 г., които ще продължат да се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) веднъж годишно. Отмяната на либерализацията на пазара на дребно за неопределен период се случи с набързо внесени и гласувани промени в Закона за енергетиката.

Отпадна идеята Министерският съвет, по предложение на енергийния министър, да определя цените за едногодишния регулаторен период.

Промените станаха факт буквално за дни – в четвъртък минаха на второ четене в Енергийна комисия, а в петък бяха гласувани на второ четене в пленарна зала. Измененията бяха приети с гласовете на управляващото мнозинство – ГЕРБ, ИТН, БСП – и подкрепящата ги „ДПС-Ново начало“ на Делян Пеевски.

Ключовите изменения в Закона за енергетиката, които в крайна смета бяха приети в петък, бяха внесени между първо и второ четене от Делян Добрев (ГЕРБ), Павела Митова (ИТН), Драгомир Стойнев (БСП) и др. Те минаха без особен дебат в Комисия.

Приетите промени не залагат никаква дата за излизането на свободен пазар за домакинства, тъй като в мотивите е записано, че България е предоговорила реформата с Европейската комисия във вариант, в който тя се отлага без конкретен ангажимент за срок.

Според текстовете НЕК отпада като обществен доставчик, но за обезпечаване на нуждите на крайните снабдители (ЕРП-тата), които покриват битовото потребление, се създава нов механизъм на Българската независима енергийна борса, който включва дългосрочни продукти.

От изслушванията в зала стана ясно, че задължителна квота в него ще имат държавните ТЕЦ „Марица Изток 2“ и АЕЦ „Козлодуй“. Според депутата и председател на финансовата комисия Делян Добрев това ще даде повече възможност за работа на въглищната централа и през летните месеци.

Станков аргументира текстовете като заяви, че българските домакинства ще продължат да бъдат на регулиран пазар и ще са на 100% защитени от държавата.

Компенсации за ЕРП-тата

След влизането в сила на закона КЕВР ще определя и регулираната цена на тока, и компенсацията за електроразпределителните дружества, които ще купуват тока на свободния пазар. Разликата ще се покрива от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС).

Енергийният министър обясни, че ако до момента ФСЕС компенсираше крайния снабдител в лицето на НЕК, сега компенсацията ще бъде насочена директно към битовите потребители, но през ЕРп-тата. Министърът увери, че ФСЕС е финансово стабилен.

Според опозицията обаче това бързо може да се промени, с идването на ново управление. И тогава Фондът може да няма пари за компенсации, а АЕЦ-ът да няма евтина енергия, която да пуснена пазара.

Според Радослав Рибарски от ПП-ДБ този заложен либерализационен модел не е устойчив, нито дава сигурност на битовите потребители.

Това е модел, който зависи от благоразположението на НЕК, съответно на назначените партийни кадри от НЕК в АЕЦ, ТЕЦ, мини. Всеки един да дава съответните количества – да отговарят на базовата цена, която КЕВР е заложил“, коментира той. 

Съгласно новите текстове, КЕВР ще определя така наречената „базова стойност“ на електроенергията – това е цената за 1 мегаватчас, която домакинствата ще заплащат. Разликата между тази стойност и реалната пазарна цена ще се покрива от държавата чрез компенсации.

Компенсациите ще се определят всеки месец, като ще бъдат включвани в сметките за ток на потребителите. На фактурите изрично ще се посочва каква част от сметката е покрита от държавата. Размерът на компенсациите ще се преразглежда на всеки три месеца, като ще се прави изравняване при отклонения.

Ще компенсираме директно битовите потребители, в сметката ще бъде показвано колко е пазарната цена и колко плаща той. Така дърпаме ръчната спирачка на инфлационните процеси“, категоричен беше ресорният министър.

Предвижда се и по-строг контрол: компенсации ще се изплащат само за реално доставено количество електроенергия. Ако доставчикът е купил повече ток от необходимото, държавата ще покрива само това, което е фактурирано на домакинствата. При разминаване, компенсацията ще се преизчислява и ще се възстановяват надвзети суми.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации