Община Ямбол ще създаде нова атракция – „Конски трамвай“. Идеята е туристите – както от България, така и от Турция, да могат да се докоснат до историята на единствената у нас дековилна железница, която е била теглена от коне и е функционирала в града през 20-е години на ХХ век и е транспортирала муниции и храни за фронта.
Освен тази атракция Ямбол ще организира тематични изложби и възстановки на значими периоди както от неговата история, така и от тази на намиращия се на около 90 км от него турски град Одрин. Целта е популяризиране на местния туризъм.
Общата стойност на проекта е 1 222 743 евро, като от Община Одрин ще осигурят съфинансиране в размер на 245 499 евро.
Атракцията „Конски трамвай“ и тематичните изложби са част от общо 16 проекта по Програмата ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021-2027 г., които ще бъдат финансирани с общо над 15.6 млн. евро. Парите ще бъдат разпределени през Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Проектите в сферата на туризма, инфраструктурата и икономическите дейности ще се развиват в 13 български общини – Бургас, Камено, Карнобат, Малко Търново, Поморие, Средец, Димитровград, Харманли, Свиленград, Тополовград, Ямбол, Тунджа и Стралджа. Целта е да се увеличи туристическият потенциал чрез нови туристически продукти и услуги и подобряване на бизнес средата.
Сред одобрените проекти е и „Нови възможности за устойчив туризъм“ на стойност 1.2 млн. евро, разработен от общините Ямбол и Одрин. Той предвижда реновиране на знакови обекти. Сред тях е възстановяване на стара часовникова кула в Ямбол, която е съществувала до преди повече от 100 години. Тя е спомената в един от пътеписите на английския офицер граф Джордж Кепъл от 1829 г., който тогава пътувал през Балканите.
Проектът предвижда още цялостно реновиране на интериора на Брънековата къща и създаване на музейна експозиция. Сградата, която носи влиянието на тревненската архитектурна школа и сецесиона, е построена през 1908 г. и е обявена за паметник на културата. Била е собственост на семейството на родения в Трявна Петър Брънеков – адвокат и теоретик на кооперативното движение, който загинал в Първата световна война през 1916 година.
С финансиране от програмата ще се реставрира и „Изворът на Белоногата/ Герганина чешма“ в Харманли в рамките на проекта „Марица – Пътешествие през времето“ с бюджет от 975 372 евро. Паметникът от национално значение е свързан с произведението на Петко Славейков, прославящо силата на духа на българската жена и красотата на българското село.
Проектът, който обединява четири партньора, включва също обновяване и съживяване на друг паметник на културата – сградата в музеен комплекс „Странджа“, част от Исторически музей „Проф. Александър Фол“ в Малко Търново, както и инициативи за създаването на целогодишен туристически продукт, който ще съхрани и популяризира общото историческо наследство на България и Турция.
С близо 1 млн. евро Националната художествена академия – филиал Бургас и Дирекция „Култура и Туризъм“ – Одрин ще реализират проекта „Туризъм чрез култура – нашето общо бъдеще“.
Инициативата предвижда възстановяване и съхраняване на културните постижения на художници, творци и скулптори, чрез популяризиране на специфичния духовен климат на трансграничния регион.
Проектът предвижда основно обновяване на сградата на Графична база Бургас за създаване на културно-образователен център с музей, както и разработване на иновативен пътуващ туристически център от другата страна на границата – хибридно превозно средство за интерактивно и VR представяне (чрез виртуална реалност) на културното наследство на региона.
Одобрени са и средства за археологически проучвания и внедряване на мерки за дигитализация на разкритите ценности.
По проект „Изследване на миналото – Експериментална археология като катализатор за туризъм и растеж“ се предвижда развитието на археологически кампус. Той ще се реализира в три ключови исторически обекта – Археологически комплекс „Акве Калиде“ в Бургас, крепостта „Русокастро“ в община Камено и Експозиционен център „Ашаъпънар“ в Къркларели, Турция.
С над 944 000 евро се предвиждат нови проучвания и интегрирани мерки за развитие на туризма чрез създаване на съвместно дигитално приложение за връзка с местни туроператори и популяризиране на новата експериментална археологическа дестинация с цел подобряване на трансграничния туристически маркетинг.
Проектите включват широки партньорства между публични институции, неправителствени организации и бизнес структури от двете страни на границата.
Източник: Banker.bg