16.8 C
София
четвъртък, 17 юли 2025

Кой е Лари Елисън и как стана вторият най-богат човек в света?

Най-четени

Още от същото

Лари Елисън, съосновател и най-голям акционер в софтуерния гигант Oracle Corp., е една от най-влиятелните фигури в света на технологиите. Неговото състояние го изстреля до върховете на свръхбогатите, а през юли той дори надмина Марк Зукърбърг, превръщайки се във втория най-богат човек в света. Успехът му е придружен от добре документирани истории на разточителен живот, включващ мегаяхти, частни самолети, имоти за милиони и дори покупката на хавайски остров, които понякога предизвикват противоречия.

Към 17 юли състоянието на 80-годишния Елисън възлиза на 257 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg, което го поставя веднага след Илон Мъск. По-голямата част от богатството му идва от дела му в Oracle. Той притежава над 40% от базираната в Остин, Тексас, компания, както и дял в Tesla Inc., ветроходен отбор, тенис турнира Indian Wells и различни имоти, включително хавайския остров Ланай.

Как Елисън натрупа състоянието си с Oracle?

Израснал е в южната част на Чикаго, след като е осиновен на деветмесечна възраст от лелята и чичото на майка си. Елисън напуска Университета на Илинойс и Чикагския университет. Премества се в Бъркли, Калифорния, и започва работа като компютърен програмист в Ampex, където работи по база данни, наречена Oracle, за Централното разузнавателно управление (ЦРУ).

През 1977 г., заедно с двама партньори, Елисън основава компанията, известна днес като Oracle. Тя излиза на борсата на 12 март 1986 г. – ден преди първичното публично предлагане на Microsoft Corp. През септември 2014 г. той се оттегля от поста главен изпълнителен директор на Oracle, поемайки титлите председател и главен технологичен директор.

Защо Oracle е толкова актуална в момента?

През последните години Oracle инвестира милиарди, за да се превърне в доставчик на облачна инфраструктура, предлагайки изчислителна мощ и съхранение на данни през интернет. Това превърна компанията в печеливш играч на пазара, особено с нарастващия ентусиазъм около изкуствения интелект (AI), тъй като стартъпи и други AI компании търсят повече капацитет. Цената на акциите на Oracle почти се утрои след публичното пускане на ChatGPT през ноември 2022 г.

На 15 юли акциите скочиха с 5.7%, след като правителството на САЩ облекчи някои ограничения от ерата на Байдън, позволявайки на производители на чипове като Nvidia Corp. и Advanced Micro Devices Inc. да изнасят определени полупроводници за Китай. Очаква се решението да облекчи напрежението в глобалната верига на доставки на чипове, което е от полза за Oracle, тъй като компанията е основен купувач на AI чипове за своите центрове за данни.

Този последен ръст идва по време на период на експлозивен растеж за компанията, чиито акции са скочили с над 90% от края на април поради силни приходи и ключови AI партньорства. По-рано този месец Bloomberg съобщи, че OpenAI се е съгласила да наеме безпрецедентно голям обем изчислителна мощност от Oracle, докато изгражда все по-мощни AI инструменти.

Елисън също се е възползвал от близките си отношения с бившия президент Доналд Тръмп. Той е поддръжник на държавния глава и републикански донор от години, а откакто отново пое поста през януари, Тръмп възнагради Елисън с подкрепата си за Oracle.

Елисън и Oracle са част от проект за AI инфраструктура на стойност 500 милиарда долара, наречен Stargate, който Тръмп за пръв път обяви през януари. Тръмп също изрази подкрепа Oracle да придобие частичен дял в американския бизнес на TikTok, което би дало на Oracle дял от един от най-популярните потребителски продукти в света. Офертата на Oracle за популярното видео приложение, собственост на китайската ByteDance Ltd., която включва няколко други потенциални инвеститори, е одобрена от Тръмп, но не е одобрена от ръководството в Пекин.

Какви други бизнеси притежава Елисън?

През последното десетилетие той е похарчил стотици милиони долари за луксозни имоти, включително в Малибу и Ранчо Мираж, Калифорния; имението Beechwood в Нюпорт, Роуд Айлънд; и имот в района на Санфранциския залив, моделиран по японска феодална архитектура от 16-ти век.

Елисън е бил основен акционер в Tesla и е притежавал около 1.5% от компанията към отчета за пълномощници на автомобилния производител за 2022 г. Той се оттегли от борда на директорите на Tesla през юни 2022 г. и делът му не е разкрит в последващите отчети. Също така беше един от най-големите външни поддръжници на офертата на Мъск за закупуване на Twitter.

Какви са интересите на Елисън извън технологиите?

Софтуерният магнат е известен с разточителния си начин на живот. В имейл от 2002 г. до технологичния основател, счетоводител му предлага да го „бюджетира и планира“, тъй като навиците му за харчене ставали трудни за поддържане, според статия от януари 2006 г. на San Francisco Chronicle. Елисън финансира начина си на живот, използвайки дългове и приходи от продажби на акции на Oracle и дивиденти, които възлизат на над 12 милиарда долара от 2003 г. насам, според анализ на данни, събрани от Bloomberg.

Запаленият моряк е финансирал частично отбора BMW Oracle Racing, който спечели America’s Cup през февруари 2010 г. По-късно същата година той продаде дела си в „Rising Sun“, 138-метрова мегаяхта, на милиардера Дейвид Гефен. Неговият отбор Oracle Team USA защити America’s Cup през октомври 2013 г., побеждавайки отбор от Нова Зеландия. През 2010 г. той подписа Giving Pledge, обещавайки да дари поне 95% от богатството си за благотворителни каузи.

Как Елисън се е включил в живота на Хаваи? 

Любовта на Елисън към Хаваи, която започва още в детството му, го отвежда до покупката на 98% от остров Ланай през 2012 г. за 300 милиона долара. Там той си партнира с Дейвид Агус – лекар, който е лекувал покойния най-добър приятел на Елисън, Стив Джобс – за да създаде Sensei, верига от луксозни уелнес курорти, фокусирани върху дълголетието. Личните му връзки привлякоха високопоставени посетители като Мъск, Том Круз и израелския министър-председател Бенямин Нетаняху на някога спокойния остров.

Поддръжниците на Елисън твърдят, че инвестициите му са помогнали за съживяването на Ланай, но има оплаквания, че островът е станал по-гостоприемен за свръхбогатите, докато изтласква семействата, живели там от поколения.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации