През уикенда Уорън Бъфет официално предложи на членовете на борда на Berkshire Hathaway да назначат 62-годишния Грег Абел, главен изпълнителен директор и заместник-председател на компанията за операции, несвързани със застраховане, за негов заместник. Той се присъединява към конгломерата през 1999 г. и влиза в борда на директорите през 2018-а.
На традиционното събрание на акционерите на Berkshire Hathaway в събота на стадион в Омаха за традиционния „Уудсток за капиталисти“ 94-годишният Бъфет шокира всички като внезапно обяви оставката си – след като преди това неведнъж беше заявявал, че няма да се пенсионира. „Мисля, че бордът на директорите ще вземе единодушно решение в полза на Грег и той ще стане мой наследник. Аз ще бъда наоколо и вероятно дори ще бъда полезен в някои случаи, но последната дума ще бъде на Грег. В същото време нямам желание да продавам дела си, но постепенно ще дарявам активите си за благотворителност.“
През 2013 г. Абел осъществява най-голямата сделка на компанията до момента,
придобивайки NV Energy за 5 милиарда долара, а през последните години участва в покупката на акции в японските Mitsubishi, Mitsui и други търговски компании. И дори той да не е знаел предварително за решението на Бъфет, членът на борда на Berkshire Hathaway Рон Олсън, каза пред CNBC: „Бях изненадан и впечатлен. Животът и решенията на Уорън винаги са били пълни с изненади. Но Грег Абел със сигурност е готов. Ако погледнете цялата история на Berkshire Hathaway, ще видите, че Грег е играл основна роля в разширяването му от дълго време. Той може да направи всичко. Има смирение в него и неговата честност е очевидна.“
Грег Абел е дясна ръка на Бъфет. Името му като наследник е известно от 2021 година.
Самият Бъфет многократно е отбелязвал, че е важно да се поддържа стилът на инвестиционна компания. Но стилът му също се е променил през последните години, отбелязва управляващият директор на Trade123 Владимир Рожанковски: „Бъфет винаги е намирал начин да печели пари от акции. Сега ми се струва, че е малко задъхан. Започна да продава големи позиции: Bank of America, Apple.“
А увеличението на паричните средства, което Berkshire демонстрира през последната година, е вид признание, ако не за безпомощност, то за липса на блестящи идеи.
Бъфет никога не е държал повече от 25% от баланса си в брой. „Напълно ли сме разочаровани от пазарите?“
През първото тримесечие конгломератът увеличи размера на паричния си буфер до рекордните 348 милиарда долара, пише Bloomberg. Много инвеститори гледаха на компанията и ръководството на Бъфет като на сигурно убежище във времена на несигурност. Освен това мнозина купиха не само акции на Berkshire Hathaway, но и опит на легендарния човек. Ройтерс пита: Колко струва компанията без тази легенда?
За 60 години той трансформира Berkshire Hathaway от губеща пари производствена компания в конгломерат на стойност над 1 трилион долара. Цената на акциите му е нараснала стотици пъти и е надвишила доходността на основните фондови индекси десетки пъти. Уорън Бъфет е един от най-известните инвеститори в света. Форбс оценява състоянието му на 165 милиарда долара. А правилата му за правене на бизнес са се превърнали в своеобразна Библия за пазара на ценни книжа. Основната черта на Бъфет беше, че никога не си позволяваше да третира бизнеса като някакъв вид спекулация. Бъфет е гений с това, че опростяваше неща, които изглеждат разбираеми за всички.
Източник: Banker.bg