Общ дефицит за производството на антитела (имуноглобалин) – това се променя и „поправя“, когато растеш. Наследствено предразположение (IgA – Имуноглобалин А) – лигавицата не спира инфекцията. Организмът на детето не възприема като антигени полизахаридите. Бактериите на менингита се крият в полизахариди. Ако детето боледува често – гърло, синуси, редно е да се провери реакцията на организма му към полизахариди. Това обясни пред Нова телевизия проф. Тодор Кантарджиев, като с обяснението даде отговор защо някои хора са предразположени към менингит, а други – не.
Първите симптоми на менингит са висока температура, повръщане и дезориентация, подчерта проф. Кантарджиев.
За бебета професорът каза – ако го вдигнеш и крачетата му остават свити, а не ги размахва, трябва да се провери за менингит. И още – при по-големите, ако не можеш с брадичка да докоснеш тялото си, докато си прав, също трябва да има проверка.
Франция вече въведе задължителни ваксини за менингит – защо? За да не мрат деца, каза още лекарят. „Разочарован съм, че още не знаем какви са серогрупите, причинили смърт“, каза още той по отношение на бебето, което почина от менингит – Още: Прецедент: 11-месечно бебе почина от менингококова инфекция, друго се бори за живота си
Проф. Кантарджиев заяви и друго – преди, когато има менингит в даден клас или група в детска градина, всички са под наблюдение и ако някой вдигне температура, моментално се действа от медицинско лице. Наблюдението не е от кого да е, а от лица, които разбират, добави той.
Още: Вирусен менингит – симптом, по който да го познаем
Източник: Актуално