В наши дни хората все по-рядко създават нови приятелства във Facebook. След десетилетие iPhone може и да не е толкова нужен. А търсенията в Google на един от най-популярните смартфони в света бележат спад.
Това са част от необичайно откровените признания, направени в рамките на два отделни антитръстови процеса срещу Meta и Google. Рядко се случва технологични лидери да признаят, че някогашните иновативни продукти, на които са основани компаниите им, един ден могат да изгубят своята значимост.
Силициевата долина се гордее с иновациите, промените и непрекъснатото търсене на „следващото голямо нещо“. Борбата за актуалност е постоянна.
Тези признания обаче подчертават нарастващия натиск, пред който са изправени технологичните гиганти на фона на новите заплахи от изкуствения интелект и нововъзникващите социални мрежи – и колко бързо всеки продукт може да остарее.
Apple не отговори на запитването на CNN за коментар. Говорител на Google се позова на публични изявления на компанията, а говорител на Meta медията към конкретни отговори от показанията на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг в съда.
Трите технологични гиганта изиграха ключова роля в оформянето на съвременния интернет през последните две десетилетия.
Търсачката на Google триумфира в края на 90-те и началото на 2000-те години благодарение на системата си за класиране на резултатите според тяхната релевантност и важност, а не по теми.
А Meta, компанията майка на Facebook, до голяма степен е отговорна за превръщането на социалните платформи в пристрастяваща емисия от харесвания, коментари и различни взаимодействия.
И двете тенденции бяха подсилени от смартфоните, които позволиха на потребителите да имат достъп до тези услуги почти отвсякъде, а Apple създаде предпоставките за това с първия iPhone през 2007 г.
Успехът на тези продукти изстреля Apple, Google и Meta до огромни пазарни оценки. Но по време на съдебните показания ръководителите отбелязаха, че потребителите губят интерес към някои от функциите, за които първоначално бяха създадени Facebook и Google.
Еди Кю, старши вицепрезидент на Apple по услугите, разкри миналата седмица, че според Bloomberg търсенията в Google от нейните устройства са намалели за първи път през изминалия месец. Коментарите бяха направени по време на показанията му в антитръстовия процес на Министерството на правосъдието срещу Google (б.а. – става дума за разкритието, че Google плаща на Apple, за да бъде търсачка по подразбиране в браузъра Safari на iPhone).
Това е още един знак, че потребителите може би се насочват към чатботове с изкуствен интелект, които да изпълняват някои от функциите на традиционната търсачка. Миналата година фирмата за пазарни проучвания Gartner прогнозира, че обемът на търсенията ще намалее с 25% до 2026 г., тъй като потребителите ще се ориентират към инструменти с изкуствен интелект.
В изявление от миналата седмица Google заяви, че продължава да „наблюдава общ ръст на заявките за търсене“ и това включва „увеличаване на общия брой на заявките, идващи от устройствата и платформите на Apple“.
Meta също отчита промяна в поведението на потребителите спрямо първоначалната цел на платформата: добавяне на приятели и споделяне на съдържание.
„Количеството съдържание, което хората споделят с приятели във Facebook, особено намалява“, заяви главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг по време на съдебно заседание през април по антитръстово дело, заведено от Федералната търговска комисия.
Мисля, че дори броят на новите приятели, които хората добавят… намалява. Но не знам точните цифри.“
Вместо това Зукърбърг отбеляза, че компанията е регистрирала значителен ръст на директните съобщения.
Коментарите на Зукърбърг идват в момент, когато проучвания показват, че Facebook изостава от други онлайн платформи сред по-младата аудитория. Доклад на Pew Research Center от декември установи, че използването на Facebook е намаляло през последните 10 години, като само 32% от тийнейджърите казват, че използват едноименната социална мрежа на Meta. За сравнение, през 2014 г. и 2015 г. те са били 71%, въпреки че тийнейджърите все още често използват Instagram.
Meta агресивно адаптира своите приложения, за да бъде в крак с новите тенденции. През 2013 г. Facebook не успя да купи Snapchat, но около три години по-късно представи своя собствена алтернатива в Instagram Stories. Кратката видео емисия на Instagram, известна като Reels, се появи през 2020 г., за да се конкурира с TikTok, а Зукърбърг заяви в показанията си, че видео съдържанието е мястото, където хората прекарват по-голямата част от времето си във Facebook в наши дни.
Дори iPhone може да е изложен на риск да загуби своята популярност през следващото десетилетие, заяви ръководител на Apple.
След 10 години може и да не се нуждаете от iPhone, колкото и странно да звучи“, каза Кю от Apple по време на показанията си в съда по делото срещу Google, според Bloomberg.
С 19% от световните доставки на смартфони през първото тримесечие на 2025 г., според данни на International Data Corporation, iPhone на Apple е втората най-популярна марка смартфони в света.
Но Apple, заедно с други технологични гиганти, е решена да разбере какво следва.
Отговорът може да бъдат умни очила, които използват изкуствен интелект, за да анализират света около вас и да изпълняват задачи, без да е необходимо да посягате към телефона – визия, в която Meta, Samsung и Google вече инвестират. Зукърбърг заяви в показанията си, че според него потребителите в крайна сметка ще взаимодействат със съдържание чрез „умни очила и холограми“, елиминирайки нуждата от използване на „светещ правоъгълник“ за достъп до дигитални платформи.
Apple вярва още, че следващата стъпка в компютърните технологии ще включва устройства, носени на лицето, като струващия 3500 долара Vision Pro например. Това устройство, макар и нишово, би могло да бъде предшественик на видовете умни очила, по които конкурентите на Apple работят или вече продават.
В същото време потребителите не подновяват телефоните си толкова често, тъй като мобилните устройства вече не претърпяват драстични промени всяка година.
Засега потребителите ще продължат да скролват в Instagram и да въвеждат заявки за търсене в Google на своите iPhone-и. А промяната е нещо добро за подобни корпоративни гиганти – тя им позволява да покажат на Уолстрийт, че все още има потенциал за растеж, като същевременно подсилва аргументите им пред законодателите, че са изправени пред силна конкуренция.
Това, което се променя обаче, е, че технологичните компании, които доминираха в началото на 2000-те и 2010-те години, може да се наложи да се борят малко по-усилено, за да останат на върха.
Източник: Economic.bg