15.8 C
София
понеделник, 28 апр. 2025

Крайното решение за по-високата пенсионна възраст се очаква след 6 месеца

Най-четени

Още от същото

Правителството ще представи своето финално решение за промяна в пенсионната възраст в България след шест месеца. До тогава се очаква няколко ведомства, в т.ч. министерствата на труда и социалната политика и на финансите, да изработят пътна карта за цялостно усъвършенстване на пенсионния модел в страната.

Имаме 6 месеца да разгледаме всички доклади, да се направят нужните анализи и срещи, и едва тогава да коментираме какво трябва да се прави в пенсионната система и как да бъде направена пътната карта (за нея)“, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред журналисти в понеделник, цитиран от БТА.

Той изтъкна, че е важно темата не само да се обсъжда внимателно, но и също толкова добре информирано да се вземат решения. Само седмица по-рано Гуцанов подчерта, че хората трябва да са спокойни по отношение увеличаването на възрастта за пенсия и че „швейцарското правило“ за осъвременяване на пенсиите остава приоритет.

Когато става дума за реформа, добрият стандарт е да има широка обществена дискусия“, каза и вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.

Според него не трябва да се върви към повишаване на възрастта и пенсионната вноска, въпреки че дефицитът за пенсии е „от десетилетия“ и че „голяма част от пенсиите се съфинансират от държавния бюджет“.

Необходимост от усъвършенстване

Повод за двете изказвания са внесените в средата на април проекти на решения от управляващите партии на ГЕРБ, БСП и ИТН. С тях те задължават социалното министерство, финансовото министерство, Националния осигурителен институт (НОИ), Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да разработят пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел в България за срок от 6 месеца.

Само през 2024 г. бяха публикувани няколко анализа, отразяващи състоянието на пенсионната система в България, включително небезизвестният Актюерски доклад на НОИ, според който алтернатива за запълването на дефицита в НОИ е постепенно увеличение на осигурителните вноски към първия стълб или промяна във формулата за т. нар.  „швейцарско правило“.

Според управляващите в анализите има консенсус относно необходимостта да се усъвършенства системата така, че да има адекватни заплащания.

Сред засегнатите възможности за промяна е и тази за преразглеждане както на пенсионната възраст, така и на самите вноски, което породи опасения от покачване на възрастта за пенсиониране.

Всяка стъпка трябва да бъде добре премислена и оценена“, каза миналия петък и финансовият министър Теменужка Петкова.

След изработването на пътната карта за пенсионните промени, тя ще бъде обсъдена в парламентарните комисии по труда и социалната политика и тази по бюджет и финанси.

Ключът е в мултуфондовата реформа

От Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) излязоха със своя позиция по темата за промени в българската пенсионна система, в която те насочиха вниманието не към първия, а към останалите два стълба на системата.

В интервю за БНР Светла Несторова, член на УС на БАДДПО, коментира, че трябва да се мисли как да се увеличат средствата на българите във втория и третия пенсионен стълб.

Разговорът за подобряване на инвестирането във втория и третия стълб вече е проведен и чака своето спешно разрешаване чрез въвеждането на т.нар. мултифондов модел:, каза Несторова.

Тя изрази несъгласие с тезата, че въвеждането на мултифондове е „подарък“ за пенсионните дружества, тъй като това реално би намаило таксите на дружествата. „Развитие на мултифондова система означава промяна в начина на инвестиране на средствата, т.е. дружествата ще трябва да осигуряват по-висока доходност на хората, защото от това ще зависи размерът на тяхното възнаграждение. Така че не говорим за „подарък“, а за притискане на дружествата да изкарат по-добра доходност“, обясни тя.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации