5.6 C
София
събота, 17 май 2025

Кредити, вноски и лихви: Ще поскъпнат ли заемите след еврото?

Най-четени

Още от същото

Въвеждането на еврото в България предизвиква множество въпроси, често без отговори, сред широката общественост. Основните опасения на хората са свързани със съдбата на личното им финансово състояние, след като България официално смени своята национална валута – нещо, за момента предвидено да се случи на 1 януари 2026 г.

За да внесе повече яснота за промените, които предстои да се случат, Българска народна банка (БНБ) публикува нова серия въпроси и отговори, свързани с еврото.

Ако имам изтеглен левов кредит, какво ще се случи с остатъчното ми задължение по него след еврото?

Остатъчното задължение или главница по кредит, договорен в левове, ще се превалутира автоматично от банката в евро при прилагане на официалния валутен курс и правилата за закръгляване.

След въвеждането на еврото няма да се променят договорените условия по кредита – лихвен процент, срочност, начин на погасяване и други.

Ще има ли промяна на вноската по левов кредит?

Левовата вноска по кредит, договорен в левове, автоматично ще се превалутира.

Няма да се променят договорените срокове за заплащане на вноската по кредита. Таксите, които клиентът заплаща във връзка с отпуснатия му кредит, също ще бъдат автоматично превалутирани от банката. 

Ще се промени ли лихвата по кредит, която е фиксирана на например 3%?

Ако към датата на въвеждане на еврото имате договорен фиксиран лихвен процент по кредит, например 3%, лихвеният процент се запазва такъв, какъвто е бил договорен преди датата на въвеждане на еврото.

Ако лихвата е променлива, тя ще се промени ли от датата на въвеждане на еврото?

Ако към датата на въвеждане на еврото имате променлив лихвен процент и поради въвеждане на еврото се преустанови изчисляването на бенчмарка/индекса/индикатора, новият лихвен процент, приложим по Вашия кредит, не може да е по-висок от размера на лихвения процент преди датата на въвеждане на еврото.

Нужно ли е да се закриват левовите банкови сметки след датата на въвеждане на еврото?

Не, не е необходимо клиентите да закриват съществуващите си левови сметки и да откриват еврови след датата на въвеждане на еврото. Всички левови сметки в банки ще бъдат автоматично и безплатно превалутирани от левове в евро по официалния фиксиран валутен курс.

Ще се промени ли международния банков номер (IBAN) по левовите сметки след приемането на еврото?

Не, международният банков номер по левовите сметки (IBAN) на клиентите ще остане същият. 

Има ли риск при превалутирането средствата ми да изчезнат?

Банките работят за присъединяването към еврозоната още от 2022 г. Всички системи са подготвени и тествани, така че средствата ви да бъдат сигурни и защитени, както от технически грешки, така и от злонамерени действия. Не е възможно при автоматичния процес на превалутиране да изгубите своите средства.

Какво ще се случи след въвеждане на еврото, ако преди датата на въвеждане имам две сметки в банка – една еврова и една левова?

След въвеждане на еврото като официално платежно средство левовата Ви сметка ще бъде автоматично и безплатно превалутирана от банката в евро по официалния валутен курс, т.е. след датата на въвеждане на еврото ще имате две еврови сметки.

В двумесечен срок от датата на въвеждане на еврото може да поискате закриване на едната платежна сметка и прехвърляне на положителното салдо по нея към другата, ако по сметката Ви няма наложени тежести, запори и други законови ограничения при запазване на условията по платежната сметка, по която се прехвърлят средствата.

За тези операции банките няма да начисляват такси и комисиони. Ако по платежната сметка, която се закрива, има дебитно салдо или към нея имате издадена кредитна карта, трябва да се погаси съответното задължение преди закриването на сметката.

Кои такси и комисиони трябва да визуализират банките в левове и в евро?

Банките са задължени да обозначават в левове и в евро Тарифите за таксите и комисионите  за предоставяните от тях финансови услуги. Те ще обявяват тази информация в офисите си и на уебсайтовете си.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации