12.8 C
София
четвъртък, 29 май 2025

Кристин Лагард: Световният ред е разтърсен из основи, но еврото би могло да бъде алтернатива на долара

Най-четени

Още от същото

„Световният ред, който съществува от десетилетия, е разтърсен из основи. Непостоянната политика на Доналд Тръмп държи света в напрежение.“ Това обяви днес (26 май) управителката на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на лекция, която изнесе в училището „Херти“ в Берлин.

Тя обърна внимание, цитирана от „Ройтерс“, на значителните рискове за икономиката на Европа, произтичащи от споровете за митата, но подчерта, че турбуленциите трябва да се използват като възможност за засилване на еврото.

Еврото би могло да се превърне в жизнеспособна алтернатива на долара, носейки огромни ползи за двадесетте страни в еврозоната, ако правителствата успеят да укрепят финансовата архитектура на блока, обясни Лагард.

Глобалната роля на еврото е в застой от десетилетия, тъй като финансовите институции на Европейския съюз остават в някакъв смисъл недоизградени, а правителствата не показват голямо желание за по-голяма интеграция.

Текущите промени създават възможност за „глобален евро момент“, подчерта Лагард в лекцията си и добави: „Еврото няма да придобие влияние по подразбиране – то ще трябва да го заслужи. За тази цел Европа се нуждае от по-дълбок, по-ликвиден капиталов пазар, трябва да укрепи правните си основания и ангажиментите си за отворена търговия, защитени от гаранции за сигурност.“

Ролята на долара отслабва от години и сега той представлява 58% от международните резерви, но все още е доста над 20-процентния дял на еврото.

Европа трябва да направи еврото предпочитана валута за бизнеса. Това може да бъде подкрепено чрез сключване на нови търговски споразумения, подобрени трансгранични плащания и споразумения за ликвидност с Европейската централна банка. По-належащо обаче е реформирането на вътрешната икономика, продължи Лагард.

Капиталовият пазар на еврозоната все още е фрагментиран, неефективен и липсва наистина ликвиден, широкодостъпен сигурен актив, към който да бъдат привлечени инвеститорите, призна управителката на Европейската централна банка.

Икономическата логика ни казва, че обществените блага трябва да бъдат съвместно финансирани. И това съвместно финансиране би могло да бъде основата, върху която Европа постепенно да увеличи предлагането на сигурни активи. За някои ключови членове на еврозоната, особено за Германия, да се говори за съвместно предоставяне на заеми е тема табу. Тя се страхува, че на нейните данъкоплатци може да се наложи да плащат за фискалната безотговорност на другите страни. Но ако Европа успее да направи тази крачка, ползите биха били големи„, заяви Лагард.

Притокът на инвестиции би позволил на местните играчи да вземат заеми на по-ниска цена, би изолирал блока от колебанията на валутния курс и би го защитил от международни санкции, прогнозира управителката на Европейската централна банка.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации