Лихтенщайн е създал спешна работна група за справяне с кризата със „зомби“ тръстове, оставила стотици лица, свързани с богати руснаци, в правна парализа. Макото алпийско херцогство – център на хиляди доверителни фондове и фондации, беше засегнато от вълна от оставки на директори на тръстове и на изпълнителни съвети през последните шест месеца, докато регулаторната му система се настройваше към пакетите от санкции на Съединените щати срещу Русия. Резултатът: 800 осиротели дружества, които съществуват в правния мир, но функциите им са замразени, могат да останат без лица, управляващи активите им или наблюдаващи ликвидацията им.
Банкери и адвокати предупреждават, че кризата застрашава да плъзне и в по-широкия финансов сектор, включително големите банки, ако правителството не реши проблема. „Говорим за висящи зомби тръстове с десетки милиони долара“, коментира адвокат от Вадуц, чиито клиенти са свързани с част от засегнатите доверителни структури. И допълва, че „никога не е виждал подобно нещо“.
Лихтенщайн въведе пакетите от санкции на Европейския съюз срещу Русия след пълномащабното й нахлуване в Украйна през 2022-ра. Въпреки това, през 2024-та, по време на мандата на предишния американски президент Джо Байдън, Вашингтон наложи наказания на няколко базирани в Лихтенщайн дружества и индивиди заради връзките им с руски граждани и дейности. Белият дом предупреди също така миналата година херцогството, както и други европейски държави, че може да въведе вторични санкции на чуждестранни финансови институции, които работят с някои руски клиенти, дори те самите да не са наказани.
Под заплахата от по-нататъшни американски действия, финансовият пазарен регулатор на Лихтенщайн (FMA) възприе подход на нулева толерантност и настоя през септември 2024-та секторът да третира американските санкции като задължителни, защото създават „екзистенциални“ рискове от правен характер и за репутацията. FMA посъветва изрично попечителите – физическо лице или юридически субект, упълномощени да управляват активи от името на трети страни, да прекратят отношенията си със засегнатите клиенти с мотив, че „това е единственото подходящо средство“ за контрол на риска.
Това разпореждане е довело до масови оставки на директори, твърди Хелмут Шверцлер – адвокат в правната кантора Schwaerzler Rechtsanwaelte. А припокриващите се правни задължения – от чуждестранните санкции и в Лихтенщайн, са направили почти невъзможно да се намерят заместници на напусналите.
Американските действия „бяха неочаквани и предизвикаха паника“, посочва Шверцлер. И допълва, че „дори оторизираните власти са казали, че не знаят какво може да се случи утре, а камо ли – след един или два месеца“. И че „огромното мнозинство от тези дружества са активи на несанкционирани руснаци, живеещи в Южна Франция, Италия или места като Дубай … и дори субекти с далечни връзки с Русия са били засегнати“.
Правителствените данни показват, че 350 тръстове са в неопределено положение в очакване да изтекат регулаторните срокове и 40 от тях са в ранен стадий на процедури по ликвидация. Управляващите на херцогството посочват, че 85 субекта са осиротели защото не може да им бъде назначен ликвидатор.
Официални представители и правни експерти, които помагат за заличаване от регистъра, гражданските съдебни спорове или в опитите за назначаване на директори попечители, са споделили за „Файненшъл таймс“, че броят на засегнатите може да достигне 800 без шанс да намерят решение.
Непрозрачният характер на субектите затруднява оценките колко богаташи, свързани с руснаци, са замразени или заклещени. Според добре информирани източници, в дружествата за доверително управление има всякакви авоари – от 5 млн. щ. долара в брой до активи като яхти, самолети, фамилни офиси и луксозни имоти.
Сериозна е и опасността кризата да подкопае статуса на Лихтенщайн на финансов център. Малкото херцогство има голям сектор от тръстове и е високо ценен заради благоприятните си данъчна и правна рамки, както и заради утвърдената способност да защитават клиентите си от геополитически последствия. „Това започва да създава проблеми за Лихтенщайн като финансов център“, коментира депутатът Томас Вогт.
Другата очертаваща се опасност, ако ситуацията не намери решение, е Москва да окаже натиск върху Вадуц, смята Йоханес Гасер – партньор в една от най-големите правни кантори на херцогството Gasse Partner. „Налице е риск от Съединените щати, но също и от Русия. Това може да се превърне в друг безпрецедентен и нямащ аналог риск от другата страна, която също е толкова могъща“, казва Гасер.
Шефът на правосъдното ведомство на Лихтенщайн Мартин Алге посочва, че министерствата на финансите и на обществените работи и правосъдието са създали специална група, включваща и сектора на бизнеса, за да разработят опции за решаване на проблема на „осиротелите“ правни субекти. Той допълва, че министерството се опитва да намери ликвидатори и други решения, като определяне на нови бордове, но процесът е труден. Алге не потвърждава бройката 800, но смята за „възможно“ засегнатите да са много.
От своя страна, правителството на Лихтенщайн уверява, че „дава най-висок приоритет на силен и координиран отговор на продължаващата руска агресия срещу Украйна от партньорите, включително и Съединените щати“. Американското министерство на финансите посочва в официално изявление, че си сътрудничи с властите на херцогството по незаконните финансови въпроси, като „обменя информация и указания с Лихтенщайн за спазване на американските санкции и предотвратяване на прането на пари в неговата юрисдикция“.
Източник: Banker.bg