
До една-две седмици тръгва мобилно приложение, чрез което хората ще могат да подават сигнали до Комисията за защита на потребителите (КЗП) за нарушения при обявяването на цените в лева и в евро. Това обяви председателят на институцията Мария Филипова в интервю за БНР.
Тя добави, че мерките, заложени в Националния план за въвеждане на еврото, както и в комуникационната стратегия към него, са едни от най-ефективните, именно в посока на защита на хората и на последващ контрол на изпълненията на задълженията от страна на всички икономически субекти на територията на България, включително и на извършващите търговска дейност.
От Комисията за защита на потребителите ще следят стриктно търговците за нелоялни и недобри практики. Филипова уточни, че вече имат разработена методология за извършване на последващ контрол, включително обекти на посещаване, честота, както санкциониране при установени нарушения.
В контролната си дейност от КЗП ще достигнат до всяко едно място, на което се осъществява търговска дейност или се предоставят услуги, увери Филипова.
Освен това от КЗП своевременно ще информират гражданите за установени нарушения с цел те да не стават обект на измами.
Предстои комуникационна-информационна кампания, за която е планирано да обхване всяко населено място в България. Тя ще е насочена както към хората, така и към търговците и ще ги информира за това какво е предвидено в Закона за въвеждане на еврото.
Според Националния план за въвеждане на еврото задължителното двойно обозначаване на цените в левове и евро трябва да продължи 12 месеца от датата на въвеждане на новата валута. Самото двойно обозначаване трябва да започне 1 месец след датата на вземане на решение от Съвета на ЕС за въвеждане на еврото в България.
Източник: Banker.bg