След продължилите с месеци митнически заплахи, подигравки в социалните медии и спорове между държавите членки, Доналд Тръмп получи на 27 юли това, което искаше: сделка с Европейския съюз (ЕС), закрепила 15% митнически ставки за повечето европейски стоки – по-ниски от заплахите за 30%, но много над предложените от Брюксел нулеви мита.
За наблюдателите беше трудно да определят кое беше по-конфузно по време на срещата между лидерите на двете икономики. Дали когато шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен благодари на стопанина на Белия дом за договореното или когато го похвали, че е „труден преговарящ и умеещ да сключва сделки“, само за да бъде прекъсната от Тръмп с вметката, че е и „честен“ и тя да се съгласи, питат се коментатори на „Юроактив“. Или пък, когато седейки един до друг, американският президент изброи постиженията си: енергийни покупки за 750 млрд. щ. долара от общността, за други 600 млрд. долара под формата на обещани инвестиции и „огромна“ сума за военен хардуер като капак.
Европейските лидери надянаха смели изражения по отношение на търговското споразумение с Белия дом, съдържащо 15% мита за 27-членния блок и нулеви за някои американски стоки. Самата фон дер Лайен, която се срещна с Тръмп в неговия голф клуб в Търнбери на 27 юли, похвали сделката за стабилността и предсказуемостта, която предлага на бизнеса и на потребителите. Междувременно, европейските столици знаят чудесно, че постигната договореност ще облагодетелства американците, но шефката на ЕК призова репортерите „да не забравят откъде сме тръгнали“, припомняйки заплахите на стопанина на Белия дом за 50-процентни митнически ставки.
По-ниските налози са до известна степен облекчение за страните от Стария континент, зависими от износа, най-вече за Германия, която е изнесла отвъд Атлантика нови коли и части за автомобили за 34.9 млрд. щ. долара през 2024-а.
„Споразумението успя да предотврати търговски конфликт, който би засегнал тежко експортно-ориентираната германска икономика“, заяви германският канцлер Фридрих Мерц в късните вечерни часове на 27 юли. И допълни, че „то дава възможност за защита на ключовите интереси (на страната)“, въпреки че личното му желание е било да има „още по-голямо облекчение на трансатлантическата търговия“.
По сметки на агенция „Блумбърг“, общата средна ефективна митническа ставка на Съединените щати би се увеличила до почти 18% на 1 август от сегашните 13.5 процента. Докато новата договореност сваля тази стойност до 16 процента. Преди последните търговски битки с Тръмп Брюксел оценяваше средната митническа ставка на около 1% за двете страни.
Другият национален лидер, който настояваше ЕК да не отвръща с лошо на Вашингтон – премиерът на Италия Джорджа Мелони – също подкрепи сделката, наричайки я „устойчива“.
„Приветствам факта, че е постигнато споразумение“, каза Мелони пред репортери на 28 юли в Адис Абеба, Етиопия. „Винаги съм смятал и продължавам да мисля, че ескалацията на търговията между Европа и САЩ би имала непредсказуеми и потенциално опустошителни последици.“
Пактът премахва основен риск за пазарите и глобалното стопанство, предвид осъществения търговски обмен за 1.7 трлн. евро между трансантлантическите партньори през 2024-а. Фючърсните контракти на европейските и американските акции поскъпнаха на 28 юли, като индексът STOXX 600 беше добавил 0.4% към пазарната си оценка в 15.01 ч. българско време, френският CAC 40 – 0.23%, испанският IBEX 35 – 0.61%, италианските FTSE Itala All-Share и FTSE MIB – по 0.74% всеки. Единствено германския DAX остана почти непроменен ( с ръст от едва 0.1%), въпреки похвалите на германския канцлер.
Франция зае по-остра позиция по отношение на преговорите, подчертавайки стабилността на сделката, но същевременно препоръчвайки да се задейства инструмента против принуда ACI, който би могъл да сложи началото на мащабни ответни мерки срещу Съединените щати, да удари американските технологични компании и да блокира достъпа на щатски фирми до поректи с обществени поръчки в Европа.
„Нека да сме наясно: сегашното положение не е задоволително и не може да е устойчиво“, коментира френският министър по европейските въпроси Бенжамен Хадад в пост в социалните медии. Той допълни, че „свободната търговия, донесла споделено благоденствие от двете страни на Атлантика след края на втората световна война, в момента се отхвърля от САЩ, избрали икономическата принуда и пълното назечитане на правилата на Световната търговска организация“.
Нидерландия заяви, че сделката „не е идеална“ и призова ЕК да продължи преговорите със Съединените щати.
Унгарският премиер Виктор Орбан, който отдавна е трън в петите на институциите в Брюксел, зае още по-твърда линия, критикувайки фон дер Лайен и възхвълявайки Тръмп.
„Очевидно е, че това не е сделка, която Доналд Тръмп е сключил с Урсела фон дер Лайен“, посочи Орбан в онлайн интервю на 28 юли. И допълни, че стопанинът на Белия дом е „изял фон дер Лайен за закуска“ защото „той е преговарящ тежка категория, докато госпожа председателката е лека като перо“.
Премиерът на Словакия Роберт Фицо, който по правило приглася на унгарския лидер, каза, че 15% е „добър резултат от преговорите“, но предупреди, че дяволът „е скрит в детайлите“. Автомобилният сектор на страната има 10-процентно участие в попълването на БВП и в нея работят заводи на „Фолксваген“, „Стелантис“, „Киа“ и „Ягуар ленд роувър“, плюс широка мрежа от доставчици.
Търговските преговори по правило изискват години и по тях могат да се изпишат хиляди страници. Докато засега сделката между Вашингтон и Брюксел е рехава за подробности и по нея няма нищо в писмен вид. което предполага големи бъдещи неизвестни.
Директорът на германския Институт за икономически проучвания IFO Клемент Фюст определи споразумението като „унижение“, отразяващо дисбаланса на силите между ЕС и Съединените щати.
„Европейците трябва да се събудят, да се съсредоточат повече върху икономическата си сила и да намалят военната и технологичната си зависимост от САЩ“, обяви Фюст в социалните медии. И допълни, че едва „след това могат да предоговарят“.
Френският премиер Франсоа Байру използва още по-силни думи, когато обсъждаше новата сделка. „Това е мрачен ден, когато един съюз от свободни народи, обединени, за да утвърдят своите ценности и да защитават своите интереси, избира подчинение“, написа той в социалните медии.
Източник: Banker.bg