31.8 C
София
понеделник, 14 юли 2025

Луда надпревара в AI кодирането: Китайският Kimi K2 е мощна алтернатива на ниска цена

Най-четени

Още от същото

Най-новият генеративен модел за изкуствен интелект от Китай се очертава като сериозен конкурент на ChatGPT, предлагайки възможности за кодиране на значително по-ниска цена.

Стартиращата компания Moonshot AI, подкрепена от Alibaba, представи своя модел Kimi K2 преди броени дни. По много показатели той на практика повтаря подхода на китайската компания DeepSeek, която предизвика бум в индустрията през януари. Технологията с отворен код осигурява безплатен достъп до изходния код – стратегия, възприета от малко американски технологични гиганти, с изключение до известна степен на Meta и Google.

Междувременно в събота сутринта главният изпълнителен директор на OpenAI, Сам Олтман, обяви, че първият модел на компанията с отворен код ще бъде отложен за неопределено време поради съображения за безопасност.

Kimi K2: Сила в кодирането

Едно от силните предимства на Kimi K2 е писането на компютърен код за приложения – област, в която компаниите виждат потенциал за намаляване или заместване на човешкия персонал с генеративен изкуствен интелект. Конкурентът на OpenAI – Anthropic – също се фокусира върху кодирането със своя модел Claude Opus 4, пуснат в края на май.

В своите обявления за пускането на пазара, направени в социалните мрежи X и GitHub, Moonshot AI твърди, че Kimi K2 превъзхожда Claude Opus 4 по два показателя и има по-добри цялостни резултати от фокусирания върху кодирането модел GPT-4.1 на OpenAI, въз основа на няколко индустриални бенчмарка.

Без съмнение, (Kimi K2 е) глобално конкурентен модел и е с отворен код“, заяви в имейл в понеделник Уей Сун, главен анализатор по изкуствен интелект в Counterpoint, пред CNBC.

Значително по-евтина опция

Освен това той има по-ниски разходи, което го прави привлекателен за мащабни или чувствителни към бюджета приложения“, допълни тя.

Новият модел K2 е достъпен безплатно чрез приложението и браузърния интерфейс на Kimi, за разлика от ChatGPT или Claude, които изискват месечни абонаменти за най-новите си AI модели.

Kimi таксува само 15 цента за всеки 1 милион входни токена и 2.50 долара за 1 милион изходни токена, според уебсайта си. Токените са начин за измерване на данните, които AI моделите обработват.

За сравнение, Claude Opus 4 таксува 100 пъти повече за входни данни – 15 долара на милион токена, и 30 пъти повече за изходни данни – 75 долара на милион токена. Междувременно за всеки 1 милион токена GPT-4.1 таксува 2 долара за входни данни и 8 долара за изходни данни.

Moonshot AI заяви в GitHub, че разработчиците могат да използват K2 както желаят, като единственото изискване е да показват „Kimi K2“ на потребителския интерфейс, ако търговският продукт или услуга има повече от 100 милиона активни потребители месечно или реализира месечен приход в размер на 20 милиона долара.

Горещ пазар на AI

Първите отзиви за K2 в англоезичните и китайските социални медии са предимно положителни, въпреки че има някои съобщения за „халюцинации“ – често срещан проблем при генеративния AI, при който моделите измислят информация.

Въпреки това K2 е първият модел, с който се чувствам комфортно да работя в производството от Claude 3.5 Sonnet насам“, заяви в публикация в X Пиетро Ширано, основател на стартъпа MagicPath, който предлага AI инструменти за дизайн.

Moonshot AI вече е пускала с отворен код някои от предишните си AI модели. Чатботът на компанията набра популярност в началото на миналата година като китайска алтернатива на ChatGPT, който официално не е достъпен в страната. Но подобни чатботове от ByteDance и Tencent оттогава наводниха пазара, а технологичният гигант Baidu обнови основната си търсачка с AI инструменти.

Последната версия на AI на Kimi се появява в момент, в който инвеститорите търсят китайски алтернативи на американските технологии в глобалната конкуренция в областта на AI.

Въпреки ентусиазма около DeepSeek частната компания все още не е обявила значително обновяване на моделите си R1 и V3. Междувременно Manus AI, китайски стартъп, който се появи по-рано тази година като друг новосъздаден модел, подобен на DeepSeek, премести централата си в Сингапур.

В САЩ OpenAI също все още не е разкрила GPT-5.

Работата по GPT-5 може да коства повече инженерни ресурси, което пречи на OpenAI да напредва с отворения си модел, каза Сун от Counterpoint, добавяйки, че е предизвикателство да се пусне мощен отворен модел, без да се подкопава конкурентното предимство на собствения модел.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации