Американската стартъп компания за литиево-сярни батерии Lyten закупи фабриката за батерийни енергийни системи (BESS) на Northvolt в Полша и възнамерява да я отвори отново незабавно. Американците обявиха на 1 юли, че са придобили Northvolt Dwa, която е разположена в Гданск.
Европейският производствен обект бе обявен за продажба, след като шведският производител на батерии и системи Northvolt подаде заявление за защита по глава 11 от американския закон за фалитите през ноември.
Придобиването включва производствена база от 25 000 кв. м за сглобяване на BESS системи, както и изследователско-развойна (R&D) база, захранвана от възобновяема енергия. Northvolt Dwa започна работа през 2023 г. с оборудване за годишен капацитет за производство до 6 GWh, като площадката позволява разширяване до 10 GWh годишно в бъдеще.
Lyten се определя като компания за „суперматериали“, чийто водещ продукт е литиево-сярната батерия, предназначена за електромобили (EV), стационарни батерийни системи (BESS) и дронове.
Първоначалният план на Lyten за Northvolt Dwa е да възобнови незабавно производството и продажбата на литиево-йонни (Li-ion) BESS, като по-късно разшири дейността към литиево-сярни (Li-S) системи. Това включва и изпълнение на вече постъпили поръчки, които, по думите на Lyten, обхващат срокове чак до следващата година.

През април Lyten придоби и завода на Northvolt за производство на литиево-метални батерии в Силициевата долина, Калифорния – стъпка, която според компанията ѝ е позволила да изгради американска верига на доставки за материали за батерии.
„Планираме незабавно да възобновим дейността в Полша и да изпълним както текущите, така и нови клиентски поръчки“, каза съоснователят и главен изпълнителен директор на Lyten Дан Кук. Той отбелязва, че заводът ще „съчетае технологиите от Силициевата долина с полския инженеринг и производствен талант, за да изнасяме следващо поколение енергийни решения по целия свят.“

До момента продуктите на Lyten не са използвани в BESS системи. Компанията е доставяла литиево-сярни батерии за дронове, за Международната космическа станция, както и за концептуален автомобил, създаден от автомобилния гигант Stellantis, който е сред инвеститорите ѝ.
Въпреки това Lyten смята, че характеристиките на литиево-сярната технология – като широк температурен диапазон на работа, по-добра безопасност в сравнение с литиево-йонните батерии и възможност за използване на евтини и достъпни материали, добивани в Европа или САЩ – я правят подходяща за стационарни BESS приложения.
Източник: Banker.bg