33.8 C
София
петък, 04 юли 2025

Любимият ни „пример“ потъва в Дунава

Най-четени

Още от същото

Дойде време да хвърлим един бегъл поглед отвъд Дунава. „Примерът“ на Румъния рискува да се превърне в „Не правете това вкъщи!“.
Ето как:

1. От първи август съседите ще увеличат ДДС от 19% на 21%, а намалените ставки за храни, лекарства и други социални стоки (любимата тема на социалистите и пишман патриотите) от 5% и 9% ще бъдат премахнати, за да се въведе ставка от 11 процента.

2. Пенсионерите, получаващи повече от 3000 леи на месец (592,70 евро), ще бъдат задължени да плащат 10% здравноосигурителна вноска.

3. Акцизите върху горива, алкохол, тютюневи изделия и захарта ще бъдат увеличени с 10 процента.

4. От 1 януари 2026 г. данъкът върху дивидентите ще се увеличи от сегашните 10% на 16%, а данъците върху имотите – къщи и земя – ще се удвоят.

Това е следствието от разхитителната политика на румънските власти, лелеяна от нашите не само опозиционни партии, твърди финансистът Бисер Манолов.

„От всеки 100 леи данъчни приходи Румъния е похарчила около 132 леи, което означава, че 32 леи са взети назаем. Не можем да продължаваме по този начин. В противен случай рискуваме да изпаднем в държавен фалит. Кредиторите ни ще спрат да отпускат заеми и няма да можем да покриваме дори основни разходи като пенсии и заплати“, каза придш ден румънският министър-председателят Илие Боложан.

През 2024 г. бюджетният дефицит на Румъния достигна 7.5 милиарда евро, или 9,3% от БВП, което е повече от три пъти над препоръчителния таван на Европейския съюз от 3 процента.

Боложан, който встъпи в длъжност на 23 юни начело на коалиционно правителство, заяви, че скоро ще бъдат публикувани допълнителни подробности за новите мерки. Очакват се и нови корекции в следващите дни.

Миналия месец Румъния не успя да представи надежден фискален пакет на Европейската комисия, което предизвика опасения в Брюксел и увеличи вероятността от понижаване на кредитния рейтинг на страната.

Злорадството обаче не е добър съветник. Защото не сме защитени от „румънски“ сценарии, ако не хванем юздите на държавните разходи.

Защо ли?

Първо, нашият бюджетен дефицит е под 3% тъй като, както се оказва, разходите са сметнати само до края на септември. И за да не стане над 25% ще покриваме другото с изоглавено теглене на дълг. Това смята икономистът Мартин Радосветов Петров.

Може още да сме далеч от Гърция, но 10 години ръст на дълга с по 30-40% на година и сме там. А в момента сме в ситуация, в която сме неспособни да погасим дълга и сме принудени да го рефинансираме.

Това означава технически дифолт (накратко, никой не иска да плаща все повече лихви, ако може да не дължи нищо). И не, не е икономическа далавера плащанията ти по дълга да са 90% от приходите ти. Примерът е ясен – колко мултимилиардери имат заеми равни или по-големи на 90% от благосъстоянието им? Наясно сме, че те МОГАТ да теглят кредити и точно на тях НИКОЙ няма да им откаже, казва Петров.

Второ, шмендификациите с инфлацията. Всички сме наясно, че в момента манипулирането не е само заради еврозоната, а и заради необходимостта от индексиране по различни договори (като начало индексиране на пенсиите), така че държавата ще лъже за нулева инфлация не заради еврото, а защото така й изнася.

И накрая най-големият слон в магазина – бившите соц. държави, с изключение може би само на Полша и Чехия, се отличават с такава корупция, че ако в нормална държава „коефициента на полезно действие” на нещо е 90%, при нас автоматично отива на 20-30%, защото другите 60-70% биват „усвоени“ от дружеските кръгове. Номенклатурата при комунизма си стои същата. Това дали ще подкрепят официално Москва, Брюксел, Киев или Вашингтон не променя нищо в тяхното мислене – получават само те, а плащаме ние, останалите, отбелязва още Петров.

„Запътили сме се натам. Ако не започнем да овладяваме ръста на разходите, това ще е България след 5 години. Може и по-рано. Затова е нужен отпор на популизма, който извира отвсякъде”, предупреждава и икономистът Владислав Панев, бивш депутат.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации