Сред многото абсурди на световната търговска война на американския президент Доналд Тръмп е включването на Сингапур и Австралия в неговия списък с по-високи мита, пише Reuters в свой коментарен материал.
Президентът на САЩ наложи 10% основен налог, който ще се прилага за почти всички страни, а конкретно за тези две има малко основание да се направи.
Нито един от двата щата не е, ако използваме зле преценените думи на Тръмп, „ограбил, изнасилил и плячкосал“ Съединените щати.
Австралия има, с почти 18 млрд. долара, един от най-големите търговски дефицити с Вашингтон. Сингапур не изостава с 13 млрд. долара. И двете се гордеят със споразумение за свободна търговия с Америка.
Двете страни са и силни партньори в областта на сигурността на САЩ. Те са дългогодишни купувачи на американско оръжие, обещаха да увеличат разходите за отбрана и осигуряват бази за американските войски. Всъщност сега има повече от тях (войските) на австралийска земя, отколкото когато и да било след края на Втората световна война.
Разбира се, има няколко уловки, като достъпа на американските производители на говеждо месо до австралийския пазар, от който Тръмп се оплака на самообявения си „Ден на освобождението“ на 2 април. Но това е малка бира – а Сингапур дори не изглежда да има нещо подобно, което да оправдае включването му.
Това вероятно ще затрудни преговорите за премахване на митата от 10%. Всъщност министър-председателят на Сингапур Лорънс Уонг заяви пред парламента миналата седмица, че той се съмнява, че е възможно да се премахнат митата, добавяйки, че ако те са с цел справяне с търговските излишъци, то тези за неговата страна би трябвало да са равни на нула.
Разбира се, Тръмп все още може да реши да направи премахването на общия налог зависимо от желанието на партньорите да помогнат на Вашингтон да изтласка Китай, на който той наложи данък върху вноса от 145%. Това би бил кошмарен сценарий. Народната република е най-големият експортен пазар и за двете малки държави. Канбера е особено изложена, тъй като Китай представлява около 135 млрд. долара миналата година, около една трета от всички австралийски стоки, продадени в чужбина.
Подобна зависимост вече се доказа като рискова: спор през 2020 г. относно произхода на COVID-19 накара Пекин да наложи мита до 200% върху вноса на австралийски въглища, вино, омари и други продукти за няколко години. Шокът подтикна компании като Treasury Wine Estates и Whitehaven Coal да намерят нови пазари в чужбина.
В отговор на ходовете на Тръмп, правителството на премиера Антъни Албанезе сега се опитва да съживи споразумение за свободна търговия с Европейския съюз и да привлече страни от Индонезия през Индия до Обединените арабски емирства. Диверсификацията далеч от Китай има повече смисъл от всякога, но има ограничения за това докъде азиатско-тихоокеанските страни могат да гледат отвъд задния си двор.
Източник: Economic.bg