9.2 C
София
четвъртък, 15 май 2025

Мартин Проданов, който разклати 46-годишен рекорд в леката атлетика

Най-четени

Още от същото

Бегачите“ е спортна рубрика на Actualno.com с автор Стефан Йорданов, посветена на най-интересните събития от света на бягането.

Една от най-сложните и тактически дисциплини в леката атлетика е бягането на 800 метра. Състезанието на две обиколки е сред най-зрелищните за гледане надпревари, включително и на олимпийски игри. А по стечение на обстоятелствата най-старият мъжки национален рекорд в олимпийските бегови дисциплини е на 800 метра. Върховото постижение е на Бинко Колев от далечната 1979 година. Преди няколко дни един българин на име Мартин Проданов разклати „брадясалия“ 46-годишен рекорд – и даде сериозна заявка да го покори в близко бъдеще. 

Мартин Проданов се доближи на под секунда от рекорда на 800 метра

От хегемон и рекордьор в леката атлетика до специалист в медицината: така изглежда историята на Бинко Колев, разказана в нашата рубрика „Бегачите“. Неговият национален рекорд от 1:46.29 мин. от миналия век остава непокътнат и до днес, но вече е далеч по-застрашен. Водещият ни атлет в средните бягания Мартин Проданов, който учи и тренира в САЩ, се доближи на по-малко от секунда от рекорда, записвайки впечатляващ личен резултат от 1:47.18 мин. на състезание на 5 април в Гейнсвил, Флорида.

Синът на Екатерина Дафовска държи националния рекорд на 1500 метра

Едва ли е голяма изненада, че точно Мартин доближи рекорда на Бинко Колев – той е атлетът, който подобри националния рекорд на 1500 метра на Евгени Игнатов. През 2022-ра Проданов записа 3:39.34 мин., а освен това държи рекорда и на 1 миля в зала. През пролетта на 2024-а Проданов стана най-бързият българин на 800 метра през новия век, като слезе под 1:49 мин. И бе въпрос на време да дойде и тази 1 минута и 47 секунди.

Преди дни синът на Екатерина Дафовска участва и на още две състезания в основните си дисциплини – 1500 метра и 800 метра. И макар да не постигна желаните резултати, Проданов изглежда, че е на прав път в преследването на нови лични резултати. Той се състезава в два поредни дни на нов турнир в Гейнсвил, като записа 3:42.04 мин. на 1500 метра и 1:50.72 мин. на 800 метра. В първия ден Мартин не случи на добра конкуренция и финишира първи. Изтощен от състезанието на 1500 м, Проданов не успя да разгърне пълния си потенциал и на 800 м.

Мартин Проданов

Нов треньор и постоянство изведоха Мартин на друго ниво на 800 метра

Тези три състезания ни дадоха повод да се свържем с Мартин – и да го попитаме как успя да се доближи на няколко стотни от националния рекорд на 800 метра. „Резултатът е благодарение на постоянството последните няколко месеца. Успях да се докарам до състезанието без контузии. Различното в подготовката се дължи на новия ми треньор от Ирландия – Ciaran O’Lionaird, който ме упътва в тренировъчния процес. Той е бивш състезател на последния ми треньор в университета, професионален спортист отпреди 10-15 години и участник на световни първенства и олимпийски игри“, разказа Проданов пред Actualno.com.

„Също така отдавам резултата и на това, че вече не се състезавам за университета, в който уча и съм свободен да избирам кога и къде да бягам, съвпадащо с това в каква форма съм и как се чувствам. Затова и планът беше да пропусна бяганията в зала, за да мога да работя върху цялостната подготовка. И този минисезон от две състезания – на 800 м (1:47.18) и на 1500 м/800 м (3:42.04/1:50.72), се получи като контролни бягания за проверка как ми действат новите тренировки и тренировъчен план. И като цяло да се види на какво ниво съм.“

Мартин Проданов

Мартин Проданов не се обременява с мисли за рекорди

Попитан дали мисли за рекорда на 800 метра като цел, Мартин Проданов сподели: „Доволен съм от резултата! Отказал съм се да мисля за рекорди и бързи времена вече. Правя каквото мога, за да се наслаждавам на тренировките. А от тях – каквото дойде, такова“. А за това какво му дава животът в САЩ, Мартин каза: „Да бъда около други високи спортни успехи и силни съперници, които ме карат да се представям по-добре и да мисля за по-силни резултати. Достъпът до силни състезания с конкуренция те побутва да бягаш бързо.“

„Тренировките са ми организирани около дистанцията 1500 метра. Доста хаотичен е тренировъчният ми цикъл в момента. По-рано казах, че съм бил постоянен, но това е в сравнение с предишната ми „постоянност“, която беше много зле. Седмично се опитвам да бягам между 90 и 100 км, с 3 по-специални тренировки на седмица. Пробвам доста нови неща, като двуразови тренировки/отсечки и дълги бягания с темпови интервали в тях“, разказа Мартин.

Мартин Проданов

Контузиите не спират – важното е как ги преодоляваш

През годините Проданов имаше проблеми с различни травми, които нарушаваха подготовката му. „Всеки спортист знае, че контузиите никога не спират. Важното е как успяваш да се справиш с всяка една от тях. Мотивира ме това, че не искам да съжалявам, че не съм опитал да достигна своя потенциал. Искам поне да опитам – и ако не се получи и се проваля, да е по моя начин. Мотивира ме и това, че семейство, близки и приятели вярват в мен.“

В момента Мартин Проданов завършва магистратурата си по международни отношения във Florida State University. Сега той влиза в общо-подготвителен период, за да изгради по-добра „база“ за лятото. „Следва период, в който ще отпусна специалната работа и ще се фокусирам върху основите на спортните тренировки. Обем, дълги бягания, темпови бягания, спринтове и работа върху скоростта, общо-физическа подготовка.“

А за предстоящите цели за лятото, Мартин каза: „Състезанията, за които ще се подготвям, са за началото на юни, като ще гледам да направя няколко старта на 1500 м и 800 м. Целта ми ще бъде да си подобрявам собствените лични времена на всички дистанции.“

Автор: Стефан Йорданов

Още от „Бегачите“: Да се върнеш при треньора от гимназията: Американецът, който отне последния световен рекорд на Бекеле

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации