Началникът на кабинета на Вашингтон Илон Мъск, който ръководи Министерството на правителствената ефективност на САЩ (DOGE), директно е поискал от президента Доналд Тръмп да преразгледа допълнителните вносни мита, които той налага на реципрочна основа. Това съобщи Washington Post, позовавайки се на свои източници.
Според тях Мъск не е успял. Изданието отбелязва, че несъгласието на бизнесмена с една от приоритетните области на дейност на администрацията на САЩ се е превърнало в най-шумното разногласие между президента и един от ключовите му съветници. Милиардерът е изразил несъгласие с други високопоставени служители на администрацията на Вашингтон по въпроси като визи за мигранти и подхода на DOGE към държавните разходи, отбелязва Washington Post.
Както припомня вестникът, в събота бизнесменът
разкритикува старшия съветник на американския лидер по търговията и производството Питър Наваро,
който изигра ключова роля в подготовката на плана за въвеждане на мита. „Харвардската докторска степен по икономика е лоша, а не добра“, написа Мъск в социалната медийна платформа X, имайки предвид Наваро.
Както отбелязва The Washington Post, Мъск също е казал през уикенда, че би искал да види „зона за свободна търговия“ между Европа и Съединените щати. „Накрая се надявам, че ще има споразумение, че и Европа, и Съединените щати в идеалния случай, според мен, трябва да преминат към ситуация с нулеви мита“, е казал милиардерът, цитиран от Washington Post. Мъск е посочил, че би искал хората да могат да се движат свободно между Европа и Съединените щати и да работят в двете страни, „ако решат така“. „Това със сигурност беше моят съвет към президента“, добавя той.
„Президентът Тръмп е събрал страхотен екип от талантливи и опитни хора, които предлагат различни идеи на масата, знаейки, че президентът Тръмп е този, който взема окончателното решение“, е отбелязъл прессекретарят на Белия дом Каролайн Лийвит. „Когато вземе решение, всички дърпат в една посока, за да го изпълнят. Ето защо тази администрация постигна повече за два месеца, отколкото предишната администрация за четири години.“
Противници на митата
Изпълнителният директор на Tesla Мъск отдавна смята митата за вредни за бизнеса на неговата компания, която разчита на САЩ и Китай за производство и продажби. Новите тарифи вероятно ще засегнат силно и други производители на автомобили, казват анализатори.
Много от бизнес и технологичните лидери, които подкрепиха кандидатурата на Тръмп, бяха изумени от решението на президента да наложи толкова сурови тарифи и разочаровани, че не успяха да окажат повече влияние върху политиката, отбелязва Washington Post. В тази връзка влиятелни американски бизнесмени директно се обърнаха към приятели в администрацията на Тръмп, включително вицепрезидента Дж. Д. Ванс и Мъск, подчертава изданието.
На 2 април Тръмп обяви въвеждането на мита върху продукти от 185 страни и територии. Русия не е в този списък. Универсалните мита от 10% влязоха в сила на 5 април, индивидуалните ще влязат в сила на 9 април. Освен това администрацията на САЩ въведе мита от 25% върху всички вносни автомобили от 3 април.
Източник: Banker.bg