5.7 C
София
неделя, 06 апр. 2025

Microsoft стана на 50: Ще стане ли компанията още по-мощна чрез AI?

Най-четени

Още от същото

Независимо дали в офиси, класни стаи или дори селско стопанство, технологиите на Microsoft са вездесъщи днес. Със своята операционна система Windows компанията трансформира компютрите, правейки ги достъпни за масите, пише DW.

Неговият Office пакет стана синоним на модерна работа в офиса, а по време на пандемията от COVID-19 Microsoft Teams се превърна в спасителен пояс за бизнеса и училищата по целия свят. Днес комуникационната платформа има над 320 милиона потребители дневно, превръщайки дистанционната работа от изключение в норма.

Тъй като Microsoft, със седалище в Редмънд, Съединените щати, празнува своята 50-та годишнина този петък (4 април), компанията е в ключов момент тази година.

Със своето господство в индустрии като облачни изчисления, операционни системи и инструменти за разработка, всеки се пита дали технологичният гигант ще поведе и прехода към ерата на изкуствения интелект (AI) — или огромното му влияние е причина за безпокойство?

От гараж до световен лидер

Всичко започва през 1975 г. в малък гараж в Албакърки, Ню Мексико. Двама приятели от колежа и програмисти, Бил Гейтс (19) и Пол Алън (22), имат проста, но новаторска визия: да направят компютрите достъпни за всички.

Ключов крайъгълен камък за младите основатели е партньорството им с IBM през 1980 г., което установява MS-DOS на Microsoft като стандартна операционна система в компютърната индустрия. Пускането на Windows няколко години по-късно постави основата за бъдещото господство на Microsoft на софтуерния пазар.

През последните пет десетилетия Microsoft непрекъснато се адаптира към технологичните промени и разшири бизнеса си в нови области. Това вече не е просто софтуерна компания, а глобална технологична империя с присъствие в почти всеки сектор.

Числата говорят сами за себе си: към март 2025 г. Microsoft е третата най-ценна компания в света след производителя на iPhone Apple и производителя на чипове NVIDIA.

Бъдещето е в AI

Въпреки огромната си пазарна мощ, Microsoft се намира в зората на нова ера, дефинирана с две букви: AI. Компанията инвестира милиарди в изследвания, изгражда огромни центрове за данни по целия свят и разработва свои собствени AI чипове.

Двигател на трансформацията е главният изпълнителен директор Сатя Надела, който пое кормилото през 2014 г. и взе две стратегически решения, които промениха бъдещето на Microsoft.

Първо, той измести фокуса на компанията към облачните изчисления, революционизирайки нейния бизнес модел и потоци от приходи. Второ, той позиционира AI като сърцевината на дългосрочната стратегия на Microsoft, разпознавайки рано огромния потенциал на тази технология.

Задвижваните от AI инструменти на Microsoft, като Copilot, вече се справят с рутинни задачи, чернови на имейли, анализират данни и генерират творческо съдържание. Компанията има за цел да оформи допълнително как хората работят, комуникират и правят иновации.

Докато Microsoft рекламира AI като средство за повишаване на производителността, критиците предупреждават за огромни загуби на работни места поради автоматизацията. Етичните опасения също са големи, вариращи от рискове за поверителността на данните до генерирана от AI дезинформация.

Антонио Крюгер, главен изпълнителен директор на Германския изследователски център за изкуствен интелект (DFKI) – публично-частно партньорство – казва, че AI започва „директно да влияе върху създаването на стойност в компаниите.“

„Големи технологични фирми като Microsoft се стремят да укрепят позициите си в тази област“, ​​каза Крюгер пред DW, разширявайки трансформацията „далеч отвъд традиционните офис процеси и оказвайки значително влияние върху основните индустриални и икономически сектори в цяла Европа.“

Може ли Microsoft да бъде спрян?

За много фирми и правителства Microsoft стана почти незаменим. Само в Германия 96% от публичните органи използват софтуера на компанията, а 69% разчитат на нейните центрове за данни, според световния доставчик на данни Statista.

Компаниите зависят от облачната инфраструктура на компанията, услугите за сигурност и управляваните от AI инструменти, докато правителствените агенции съхраняват чувствителни данни в центровете за данни на Microsoft и използват нейния софтуер за административни задачи.

Най-малко 1,4 милиарда компютри и лаптопи по света работят с Windows, показват вътрешни данни, предоставени от Microsoft. Но тази дълбока интеграция идва с уловка – за мнозина прехвърлянето от Microsoft е почти невъзможно.

Експерти като Крюгер предупреждават за така наречения ефект на блокиране, което означава, че след като една организация е възприела напълно екосистемата на Microsoft, преминаването към друга платформа става изключително трудно и скъпо. Тази зависимост засилва пазарното господство на Microsoft, което прави почти невъзможно за конкурентите да се противопоставят ефективно на компанията.

За правителствата възниква въпросът: Трябва ли една компания да упражнява толкова голям контрол върху критичната цифрова инфраструктура?

Докато политиците, особено в Европейския съюз, се застъпват за по-стриктно регулиране или по-голяма диверсификация на доставчиците на технологии, за да се намали зависимостта от Microsoft, наистина жизнеспособните алтернативи остават оскъдни.

Но Крюгер вярва, че вместо да се съсредоточава върху регулирането, ЕС трябва да започне да изгражда европейски софтуерен шампион за ИИ. „Ние сме фундаментално конкурентни в технологиите, но ако не разработим широкомащабни AI модели в Европа, няма да играем значителна роля незначителна роля в глобалния технологичен пейзаж“, каза той.

Microsoft в свят, доминиран от AI

Глобалната експанзия на Microsoft не показва признаци на забавяне, тъй като се стреми да подобри допълнително възможностите си за AI в бъдеще. Компанията планира да интегрира моделите си по-дълбоко в ежедневните приложения, като в същото време укрепва своя облачен бизнес с хляб и масло.

Прокарвайки още повече технологичната граница, през февруари компанията представи най-новия си чип Majorana 1 – първият в света квантов чип, за който Microsoft твърди, че ще „реализира квантови компютри, способни да решават значими проблеми в промишлен мащаб за години, а не за десетилетия“.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации