Американската инвестиционна компания Elliott Investment Management преговаря за закупуването на дял в портфолио от инфраструктурни активи, което включва участък от газопровода „Турски поток“ в България („Балкански поток“). Това съобщи Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници. Коментар от българското правителство и компанията все още няма.
Журналистите отбелязват, че компанията на милиардера Пол Сингър наскоро е подписала споразумение за неразкриване на информация с българския газов оператор „Булгартрансгаз“. Според материала, представители на Elliott Investment Management също са провели среща с българското правителство в края на април.
Отвъд тръбопровода, според съобщенията, Elliott търси достъп и до по-широко инфраструктурно портфолио, включително центрове за данни, оптични кабели и други стратегически активи на българското дружество. Фондът обмисля и рефинансиране на дълга на „Булгартрансгаз“. Потенциалният размер на сделката не е разкрит, а източници подчертаха, че преговорите са в ранен етап, без гаранция за финализиране.
Както посочва вестникът, преговорите са в ранен етап и няма гаранции, че сделката ще бъде финализирана. Освен това, потенциалният размер на инвестицията е неясен.
Инвестицията на американски фонд в тръбопровод, който пренася руски газ, може да помогне за задържане на доставките на гориво на Москва, тъй като европейските лидери се опитват да се отърват от последните си руски енергийни запаси, пише още Wall Street Journal. И така, представителя на Wall Street залага на най-новия газопровод на Русия.
Както е известно, „Турски поток“ е експортен газопровод от Русия за Турция по дъното на Черно море. Първата от двете газопроводни линии е предназначена за доставка на газ на турски потребители, втората, която продължава през България – за доставка на газ на страни от Южна и Югоизточна Европа – Сърбия, Румъния, Гърция, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Унгария.
Общият капацитет на „Турски поток“ е 31.5 милиарда кубически метра годишно. След саботажа по Балтийския тръбопровод и спирането на транзита на руски газ през Украйна от 1 януари 2025 г., този маршрут стана единственият за доставки на руското гориво до Европа.
Elliott, управляваща активи на стойност над 70 милиарда долара, е известна с активистки кампании в енергийния сектор. Тя е придобила големи дялове в BP и Phillips 66, настоявайки за стратегическо преструктуриране и разширяване на производството на петрол и газ.
Потенциалната сделка в България е в съответствие с по-широкия инвестиционен фокус на Elliott и може да генерира значителна възвръщаемост. Според съобщенията, България печели около 350 милиона долара годишно от такси за транзит на газ, плащани от Русия.
Според WSJ, ако сделката бъде сключена, би могла да затвърди доставките на руски газ в Европа в момент, когато лидерите на ЕС работят за постепенно премахване на зависимостта от руска енергия. Инвестицията на Elliott би могла да предпази инфраструктурата от бъдещи санкции и потенциално да даде възможност за разширяване, според изданието.
Източник: Economic.bg