12.8 C
София
понеделник, 14 апр. 2025

Министерството на правосъдието с пакет от законодателни промени за делата за катастрофи

Най-четени

Още от същото

В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата.

Пакетът от промени в Наказателно-процесуалния кодекс, Закона за съдебната власт и Наредбата за вещите лица цели затягане на режима за вещите лица по автотехническите експертизи. Едновременно с това се осигуряват инвестиции в тяхната подготовка и се дават допълнителни възможности за разпита им пред съда чрез видеоконферентна връзка, което ще се съкрати сроковете за разглеждане на делата.

Делата се бавят, защото няма достатъчно обучени и квалифицирани вещи лица, заяви Красимир Шекерджиев от Върховния касационен съд. Има цели райони в страната – Видин, Враца, Монтана, Разград, Силистра – там няма вещи лица, които могат да направят качествена експертиза, добави Шекерджиев.

Много ви моля да бъдете внимателни с наказанията, каза той на депутатите. „Не може увеличаването на наказанията да е единственият начин за борба с този тип престъпления. Когато посягате към увеличаване на наказанията, трябва да имате ясна представа дали досега системата от наказания, както те са предвидени, работи“, посочи Шекерджиев.

Николай Георгиев от Прокуратурата също отбеляза проблема с вещите лица и каза, че това е една от съществените причини, които водят до забавяне на производствата.

Може да се помисли за промяна на чл. 159 а. от Наказателно-процесуалния кодекс, посочи Красимир Драганов от Националната следствена служба.

Според текста по искане на съда в съдебното производство или въз основа на мотивирано разпореждане на съдия от съответния първоинстанционен съд, издадено по искане на наблюдаващия прокурор в досъдебното производство, предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, предоставят създадените при осъществяване на тяхната дейност данни.

Текстът предвижда тази възможност да бъде само за тежки, умишлени престъпления. Може да се помисли да бъде предвидено разширяване на този текст и да се включват престъпленията, свързани с безопасността на транспорта, каза Драганов.

До 3 април т. г. са отнети 6 913 автомобила. 1316 автомобила са отнети в полза на държавата, тоест има окончателен съдебен акт, каза Ваня Григорова от МВР.

Днес премиерът Росен Желязков свика съвещание, на което също тема са въпросите на пътната безопасност.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации