Липсата на български проекти в стратегическия списък на ЕС за критични суровини е ясен сигнал за необходимостта от по-активни инвестиции, по-добра координация между бизнеса и държавата и ускорени геоложки проучвания. Това заявяват в своя позиция от Българската минно-геоложка камара (БМГК).
Стратегическите проекти, включени в списъка, целят намаляване на зависимостта на ЕС от външни доставчици и насърчаване на отговорния добив, преработка и рециклиране на критични суровини. Същият подход е нужен и в България – развиване на стабилна инвестиционна среда, прозрачна регулаторна рамка и ефективен разрешителен режим с механизми за насърчаване на проучвателните дейности и разработването на находища.
България има стратегически потенциал в добива и преработката на критични суровини, но за да го реализираме, е необходимо целенасочено сътрудничество между институциите и индустрията. Държавата играе ключова роля в този процес – чрез по-ефективни административни процедури, стимули за инвестиции и насърчаване на геоложките проучвания“, коментира председателят на БМГК инж. Драгомир Драганов.
По думите му само с активна подкрепа от страна на институциите и ясна стратегия за развитие на сектора може да се осигури участието на България в бъдещи стратегически проекти на ЕС.
От Камарата изтъкват и значимостта на минерално-суровинната индустрия, която има огромна роля за икономическата стабилност и устойчивото развитие на България. Като един от структуроопределящите сектори в страната тя осигурява заетост, допринася значително за бюджетните приходи и подкрепя местните общности чрез социално значими инвестиции.
Суровините са от съществено значение за индустрията на Европа, като осигуряват съвременни технологии, решения за чиста енергия, икономическа и отбранителна устойчивост. Отсъствието на български проекти в списъка ясно показва, че без активни усилия на държавно ниво и по-голям интерес от страна на инвеститорите, страната рискува да остане извън ключовите европейски вериги за доставки на суровини, се казва още в позицията.
БМГК казва, че ще продължи да работи за създаването на по-благоприятна среда за развитие на сектора, като призовава за ясна държавна политика и координирани усилия в подкрепа на индустрията.
Източник: Economic.bg