12.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Митата на Тръмп пращат цената на iPhone над 6000 лв.

Най-четени

Още от същото

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се похвали, че „работните места и фабриките ще се върнат с рев“. Изказването му идва на фона на пазарната паника и прогнозите за тежка рецесия, които са предизвикани от безпрецедентните мита, наложени почти на всички държави по света по време на обръщението си в т.нар. от него „Ден на освобождението“.

С неговите широкообхватни глобални тарифи, които сега са в сила, рязкото увеличение на цените на продукти, вариращи от дрехи до електроника, може да бъде до голяма степен понесено от американските потребители. Сега виден технологичен анализатор предупреди, че цената на iPhone, произвеждан от Apple, може да скочи до около 3500 долара (6300 лв.), ако се произвеждат в САЩ.

Президентът и неговите икономически съветници обещаха, че в резултат на митата многобройни производствени работни места в крайна сметка ще бъдат „прехвърлени“ към САЩ, като ще наемат милиони американци.

Но Дан Айвс, глобален ръководител на технологичните изследвания във фирмата за финансови услуги Wedbush Securities, каза той за CNN, че идеята е „измислена история“.

Произведените в САЩ iPhone-и могат да струват повече от три пъти сегашната им цена, която е около 1000 долара, добави той, защото ще бъде необходимо да се повтори изключително сложната производствена екосистема, която в момента съществува в Азия.

Вие изграждате това (верига на доставки) в САЩ с фабрика в Западна Вирджиния и Ню Джърси. Те ще правят iPhone за 3500 долара“, каза Айвс, имайки предвид заводи за производство или високотехнологични производствени съоръжения, където обикновено се правят компютърни чипове, които захранват електронни устройства.

И дори тогава ще струва на Apple около 30 милиарда долара и три години да преместят само 10% от тяхната верига на доставки в САЩ като начало.

Производството и сглобяването на части за смартфони се измести в Азия преди десетилетия, тъй като американските компании до голяма степен се фокусираха върху разработката на софтуер и продуктовия дизайн, които генерират много по-високи маржове на печалба. Този ход помогна на Apple да стане една от най-ценните компании в света и да се утвърди като доминиращ производител на смартфони.

От встъпването в длъжност на Тръмп в края на януари акциите на Apple загубиха около 25% от стойността си поради опасения относно въздействието на митата върху разтегнатата ѝ верига на доставки, която е силно зависима от Китай и Тайван. Около 90% от iPhone се сглобяват в Китай.

Виждате какво се случи с акциите, тъй като никоя компания не е по-уловена в тази буря от пета категория“, каза той. „Това е икономически Армагедон, но особено за технологичната индустрия.“

Чиповете, които захранват iPhone, се произвеждат основно в Тайван, докато екранните панели се доставят от южнокорейски компании. Някои други компоненти се произвеждат в Китай и окончателното сглобяване се извършва предимно в там.

През февруари Apple обяви, че ще инвестира 500 милиарда долара в САЩ през следващите четири години като част от усилията си да разшири производството извън Китай и да избегне митата на Тръмп.

Техническите анализатори са съгласни, че цените на iPhone вероятно ще се покачат, дори ако веригите на доставки останат там, където са. Rosenblatt Securities, базирана в Ню Йорк инвестиционна банка, каза, че iPhone може да са с 43% по-скъпи, ако Apple прехвърли цялата тежест на по-високите тарифи на потребителите, според изследователска бележка, цитирана от Reuters.

Нийл Шах, вицепрезидент по изследванията в Counterpoint Research, изчислява, че iPhone може да струва около 30% повече, но това може да зависи от това къде се произвеждат.

Преди това Apple се опитваше да диверсифицира производствените си бази от Китай до Индия и Бразилия и би могла да прехвърли производството на ключови компоненти към страни, които са изправени пред по-ниски тарифни бариери, за да запазят цената на своите телефони ниски. Индия е изправена пред мита от 26%, докато Бразилия е засегната от 10%. Въпреки че тарифите на Тръмп за Бразилия са най-ниските сред ключовите центрове за производство на iPhone, там вероятно няма достатъчно капацитет, за да запълни празнината, оставена от Китай, каза Шах.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации