В света на модата, където тенденциите идват и си отиват толкова бързо се случва революционна промяна: устойчивост. Това вече не е просто модерна дума – устойчивостта започна да променя начина, по който подхождаме към модата, а преработването и рециклирането се превърнаха в основни играчи в тази нова модна екосистема.
За въздействието върху околната среда от повторната употреба на текстил говорят и данните. То е 70 пъти по-ниско в сравнение с производството на нови дрехи, дори с вземането предвид на глобалния износ и емисиите от транспорта. Анализът е изготвен по поръчка на Европейската конфедерация на рециклиращите индустрии (EuRIC), която потвърди значителното количество спестявания на въглероден диоксид (CO2) и вода от повторната употреба на текстил.
По-конкретно, проучването разкрива, че се спестяват близо 3 кг CO2 за всяка дреха, която се използва повторно. Тези резултати идват на фона на скоро представената от Европейската комисия Стратегия за устойчив текстил и изискванията към държавите-членки да започнат разделно събиране на текстил до 2025 г.
Проучването потвърждава йерархията за управление на отпадъците относно по-големите ползи за околната среда от повторната употреба пред рециклирането, казват от Българска асоциация кръгов текстил.
Така вече сме в десетилетието, в което тенденцията на екологичното движдение е водеща сред потребителите, които стават все по-съзнателни за своя отпечатък върху околната среда.
Мода с мисия
От любов към модата и устойчивия начин на живот се ражда и идеята на две млади момичета, които превръщат старите дрехи в нови съкровища.
Всичко започна в кухнята на апартамента ми, където от един разговор се вдъхновихме взаимно. Започна едно голямо проучване за методите, които можем да използваме за създаването на дрехите, искахме да изберем този, който е най-щадящ за природата и с който можем да създаваме нещо уникално, модерно и впечатляващо“, разказва Габриела Бонева пред Economic.bg.
Така Габриела Бонева и Габриела Георгиева стигат до идеята за преизползването на материи от дрехи втора употреба (upcycling). Чрез този модел се използва най-малко ресурс, което го прави най-устойчивият вариант.
Подготвихме скици на първата ни колекция, избрахме да я създадем от качествени дънки, защото материята ни позволяваше много да експериментираме и да направим това, което е в главите ни“, споделя още Бонева.
И двете момичета дават началото на REVIVE apparel – български бранд, който създава колекциите си от дрехи втора употреба. Към днешна двата REVIVE apparel вече има и втора колекция, създадена от винтидж вратовръзки.
Работен процес
Нашите модели не само намаляват текстилните отпадъци, но и насърчават потребителите да гледат на дрехите като на нещо ценно. Освен това, активно популяризираме темата за устойчивата мода чрез различни инициативи, събития и споделяне на информация“, казва Габриела Георгиева.
Всъщност, принципът, на който работи брандът на двете момичета е да се използват съществуващи дрехи или текстилни материали, които се трансформират в нещо ново, без да се разграждат до суровини.
Това ни позволява да запазим първоначалното качество на тъканите, като в същото време им придаваме нов живот и уникален дизайн“, казва още Габриела Георгиева.
Процесът започва с внимателно подбиране на дрехи втора употреба, които след това се деконструират. Следва скрояването на подходящите елементи от тях, комбинирането им по нов начин и свързването им в нов уникален артикул.
На този етап целият процес от избора на стари дрехи до създаването на новите уникални модели се ръководи само от двете момичета.
По думите им все повече хора, особено младежи, избират алтернативи на бързата мода и се интересуват от втора употреба и устойчиви практики.
Нашата роля е не само да предлагаме устойчиви продукти, но и да образоваме потребителите за важността на осъзнатото потребление“, казва Габриела Георгиева.
Според нея моделът на работа, който използва REVIVE apparel, не е просто тренд, а реално решение за намаляване на отпадъците и удължаване на живота на дрехите.
Вярваме, че чрез примера, който даваме, и чрез активното участие в различни събития и инициативи, можем да насърчим все повече хора да направят по-устойчив избор за себе си или за своите бизнеси“, казват момичетата.
Източник: Economic.bg