В понеделник президентът Доналд Тръмп продължи с публичните си критики към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл заради отказа му засега да намали основния лихвен процент. Това създаде нова вълна от нестабилност на финансовите пазари, като се засилиха опасенията, че Тръмп в крайна сметка може да се опита да уволни Пауъл.
Може ли Тръмп наистина да уволни Пауъл?
Юридически въпросът остава неясен. Законът за Федералния резерв от 1913 г., който създава институцията, казва, че членовете на Съвета на управителите (включително председателя) могат да бъдат отстранявани само „по причина“ – като дълго време това се е тълкувало като сериозно нарушение, а не просто несъгласие по отношение на парична политика.
Интересно е, че самият закон не конкретизира какви са ограниченията по отношение на освобождаването от поста председател – с четиригодишен мандат, различен от 14-годишния на членовете на Борда.
Прецедент ли ще бъде това?
Подобен случай няма. Никой президент досега не се е опитвал да уволни председател на Федералния резерв. В момента текат съдебни дела, свързани с други уволнения, извършени от Тръмп, които се следят внимателно като потенциални юридически ориентири по въпроса. Едно от тях е пред Върховния съд и евентуално уволнение на Пауъл най-вероятно също би завършило там.
Какво би означавало това на практика?
Зависи как точно би решил Тръмп да го направи. Пауъл заема три позиции едновременно: председател на Федералния резерв, член на Съвета на управителите и председател на Федералния комитет по отворения пазар (FOMC), който определя лихвените проценти.
Може ли Тръмп да го освободи само като председател?
Ако Тръмп се опита да го отстрани само като председател, Пауъл би могъл да остане член на Борда до края на мандата си през януари 2028 г. Следващата свободна позиция в Борда е чак през януари 2026 г., така че Тръмп ще има ограничен избор и може само да номинира друг настоящ член на Борда за председател. Двама от тях – Кристофър Уолър и Мишел Боуман – са назначени от Тръмп, но и двамата, както и Пауъл, са заявявали, че защитават независимостта на Фед.
А председател на FOMC?
Тръмп няма директен контрол върху това кой ръководи FOMC. Комитетът сам избира председател ежегодно от своите 12 члена, включително седемте управители, президента на Федералния резерв на Ню Йорк и още четирима ротационно сменящи се регионални президенти. По традиция председателят на Фед е и начело на FOMC, но те могат да изберат и друг член, включително Пауъл, ако остане управител.
А ако се опита да го уволни като управител?
Това би имало най-големи последствия. Ако такова решение устои на съдебен контрол, Тръмп ще има възможност да назначи нов член и нов председател по свое усмотрение. Така би могъл да попълни цялото ръководство на Фед с хора, които подкрепят неговата политика.
Може ли Пауъл да оспори това?
Да, той има право да обжалва подобно уволнение във федерален съд, но би трябвало сам да финансира делото. Като бивш адвокат и инвестиционен банкер, той разполага с лични средства, за да го направи. Пауъл многократно е заявявал, че според него уволнението му е в противоречие със закона и че настоящите съдебни дела срещу други уволнени федерални служители не са приложими към Федералния резерв.
Ще се случи ли наистина това?
Според „Уолстрийт Джърнъл“, Тръмп е обсъждал възможността да уволни Пауъл и да го замени с Кевин Уорш – бивш член на борда на Фед между 2006 и 2011 г. Уорш обаче го е посъветвал да не го прави, като е препоръчал да остави Пауъл на поста до края на мандата му през май 2026 г.
Междувременно икономическият съветник на Белия дом Кевин Хасет, също смятан за потенциален наследник на Пауъл, е заявил, че въпросът се проучва вътре в администрацията.
Източник: Economic.bg