16.6 C
София
понеделник, 12 май 2025

МУЗИКАУТОР: Защитата на авторските права е ключова за международния културен облик на Хърватия

Най-четени

Още от същото

В Европейския съюз, когато се създаде оригинално литературно, научно или художествено произведение (филм, песен или скулптура), то е защитено с авторско право с давност 70 години. Хърватия отдавна е хармонизирала законодателството си с европейското, но ефективно ли се прилага както от страна на държавните институции, така и от ползвателите? Законодателната рамка се прилага относително ефективно, макар и с известни предизвикателства. Публичните институции, като Държавната инспекция и Министерството на културата и медиите, участват в надзора, но разполагат с ограничени капацитети, особено в дигиталната среда.

В същото време съдилищата признават важността на защитата на авторските права, но съдебните процеси са често продължителни, което намалява въздействието на защитата на правата на творците. Потребителите (гражданите, предприемачи и различни публични институции) демонстрират нарастваща осведоменост от нуждата за ефективна защита на правата на авторите, въпреки че нарушенията, особено в интернет пространството, остават често срещани.

Като цяло законодателна хармонизация в Хърватия е много висока. Практическо прилагане, обаче може да се определи като средно до задоволително. И това е свързано със степента на осведоменост на потребителите, която расте благодарение на нашите усилия, но все още с нужда от допълнително пояснения, за да може да се създаде една общовалидна култура за спазване на авторските права у нас.

Ако трябва да обобщим, Хърватия има стабилна правна основа, а ефективността на прилагането постепенно се подобрява. Необходима е обаче постоянна съвместна работа между публичните институции, организациите за колективно управление на права като HDS ZAMP и потребителите, за да достигнем тази култура. Считате ли, че колективното управление на авторските права в музиката от страна на ОКУП е повишило имиджа на Хърватия и е довело до организацията на големи събития-концерти и фестивали на световни изпълнители?

HDS ZAMP, като организация за колективни права, играе ключова роля в укрепването на културната идентичност на Хърватия и нейната международна репутация като водеща фестивална и музикална дестинация.

Ефективното управление на авторските права гарантира защитата на интересите на местни и чуждестранни автори, което създава доверие сред организаторите, изпълнителите и продуцентите. Това насърчава привличането на топ артисти и растежа на качеството на събитията, което допълнително позиционира Хърватия като привлекателна културна дестинация.

Чрез систематично лицензиране и подкрепа за организаторите на концерти и фестивали, HDS ZAMP позволява събитията да се провеждат в съответствие с най-високите международни стандарти. Същевременно събраните средства от ползватели се връщат на авторите, което стимулира по-нататъшното творчество и укрепва местната музикална сцена.

По този начин HDS ZAMP пряко допринася за културното богатство на Хърватия и нейния имидж като отворена, креативна и правно регулирана страна. Имате въведена ефективна система за компенсаторно възнаграждение при „частно копиране“- копиране за лични нужди върху механични носители. Кой заплаща авторския труд и това има ли драстично отражение върху продажната цена на устройствата на вносителите и на производителите?

Задължението за плащане на компенсацията е на вносителите и производителите на устройства там, където е приложима. Те обикновено включват размера в крайната цена на продукта, което означава, че крайните потребители понасят този разход.

Размерът на таксите в Хърватия е сравнително нисък и не оказва почти никакво влияние върху продажната цена на различните видове устройствата. През май 2024 г. взехте решение, че репертоарът на хърватските автори не може да се използва за обучение на системи за изкуствен интелект без предварително разрешение. Какви са механизмите и регулаторните рамки за получаване на справедливо възнаграждение за този вид ползване?

Някои от необходимите мерки включват задължаване на технологичните компании, които развиват продукти на база изкуствен интелект (ИИ) да са прозрачни относно използваните произведения, използвани за обучение на алгоритмите, времетраенето на подобно обучение и генерираните резултати.

Когато технологичните компании не желаят да извършват дейността си прозрачно, презумпция за доказване на използване на незащитени с авторски права от произведения, се прехвърля към тях. Също така изрично е заложено регулирането на правата за лицензиране на модели на ИИ в колективното управление на авторския труд.

В края на краищата трябва да се гарантира ефективното прилагане на опазването на авторството, заявено от носителите на права, например чрез онлайн услуги, от които моделите на ИИ извличат защитени с авторски права произведения за целите на обучението. Какъв е ръстът на събраните възнаграждения след въведените промени, стриктното прилагане на нормативната уредба и затягане на регулаторната функция на държавата?

Дейността на HDS ZAMP е легитимирана в правото си да управлява колективно правата на музикалните автори от лиценза, издаден от Държавната служба за интелектуална собственост (SIPO). В Хърватия SIPO отговаря за издаването на лицензи на организации за колективно управление на авторски права (ОКУП), както и за надзора на тяхната дейност.

Съгласно закона, SIPO извършва надзор върху дейността на ОКУП поне веднъж годишно. Разбира се, ако по време на надзора бъдат установени сериозни нарушения, които не бъдат отстранени в определения срок, Държавен институт за интелектуална собственост (DZIV) има правомощието да отнеме издадения лиценз на съответната ОКУП.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации