На 8 юли 1889 г. излиза първият брой на вестник „Уолстрийт Джърнъл“ (The Wall Street Journal), наричан още просто „Джърнъл“. Централният офис на ежедневника е в Ню Йорк. Той основно публикува по теми, свързани са икономиката на САЩ и международния бизнес. Изданието предоставя обширно отразяване на новини, особено от бизнеса и финансите.
Вестникът работи на абонаментен модел, изискващ от читателите да плащат за достъп до повечето от статиите и съдържанието му. „Джърнъл“ се публикува шест дни в седмицата от Dow Jones & Company, подразделение на News Corp. Излизат също европейско и азиатско издания – „Уолстрийт Джърнъл Юръп“ и „Уолстрийт Джърнъл Ейжа“.
„Уолстрийт Джърнъл“ е най-големият вестник в Съединените щати по тираж на печатни издания, с 609 650 абонати. Има и 3.17 милиона дигитални абонати, вторият по големина в страната след „Ню Йорк Таймс“. Вестникът е един от най-известните и популярни в Съединените щати. Редакционната страница на „Джърнъл“ обикновено е централно-дясно разположена. Вестникът е спечелил 39 награди „Пулицър“.
Конкретно в сектора на бизнес вестниците, негов основен конкурент е „Файненшъл Таймс“, който също има няколко различни международни издания.
Предшественик на „Уолстрийт Джърнъл“ е информационната агенция „Кирнан“,
основана от Джон Дж. Кирнан през 1869 година. През 1880 г. Кирнан наема Чарлз Х. Дау и Едуард Д. Джоунс като репортери. По препоръка на Колис Потър Хънтингтън, Дау и Джоунс основават собствена новинарска агенция, „Дау Джоунс енд Къмпани“, заедно с колегата репортер на Кирнан Чарлз Бергстресер. „Дау Джоунс“ е с офис в мазето на Уолстрийт 15, същата сграда като компанията на Кирнан до сградата на Нюйоркската фондова борса.

Първите продукти на „Дау Джоунс енд Къмпани“, издателят на „Джърнъл“, са кратки новинарски бюлетини, наричани „флимси“, доставяни на ръка през целия ден на търговците на фондовата борса. От 1883 г. те са били обобщавани в печатно ежедневно резюме, наречено „Следобедно писмо на клиентите“, продавано за 1.50 долара на месец в сравнение с бюлетината на Dow Jones, който струвал 15 долара на месец. Dow Jones открива собствена печатница на 71 Broadway през 1885 година.
От 8 юли 1889 г. „Следобедно писмо“ е преименувано на „Уолстрийт Джърнъл“.
Дебютният брой на „Джърнъл“ е бил дълъг четири страници, с размери 20 3/4 × 15 1/2 инча и цена от 0.02 долара на копие. В ранните си дни „Джърнъл“ е имал „досаден, подробен отчет за дневния бизнес без възможност за редактиране“, пише Едуард Е. Шарф през 1986 година.
В продължение на близо 40 години първа страница е имала формат от четири колони, като средните две са посветени на кратки новини, а по-дългите две са запълнени с реклами на брокерски услуги. „Джърнъл“ се фокусира върху новинарски репортажи и листвания на акции и облигации, като от време на време отразява спорт или политика. Една история на първа страница в дебютния брой на „Уолстрийт Джърнъл“ била суров репортаж за боксовия мач между Джон Л. Съливан и Джейк Килрейн, с различни разкази за двубоя, цитиращи „Бостън Глоуб“, „Балтимор Американ“ и анонимни източници. Рядко „Уолстрийт Джърнъл“ публикувал аналитични материали или становища на експерти в ранните си десетилетия. В допълнение към частен телеграф до Бостън, „Джърнъл“ поддържал комуникация с репортери по телеграф от Вашингтон, Филаделфия, Чикаго, Питсбърг, Олбани и Лондон.
През 1896 г. „Джърнъл“ започва да публикува два отделни борсови индекса на Доу Джоунс –
„Доу Джоунс Индустриал Аверадж“ и „Доу Джоунс Рейлроуд Аверадж“. Първото сутрешно издание на „Джърнъл“ е публикувано на 14 ноември 1898 година. До края на 90-те на XIX век дневният тираж достига 7000 броя.

Чарлз Дау написва първата колонка „Преглед и перспективи“ на 21 април 1899 година.
Редакционната колонка на първа страница обяснявала цените на акциите от гледна точка на човешката природа. Идеите на Дау по-късно ще бъдат развити и оформени и ще станат известни като Теорията на Дау, описваща поведението на цените на акциите и индексите Дау Джонс (промишлен и транспортен) с течение на времето. Шарф смята есетата на Дау от 1899 до 1902 г. за „класика на фондовия пазар“.
Източник: Banker.bg